Wielki ruch na żubrzej polanie. Co pokazuje nagranie z Bieszczad?
W Bieszczadach żyje ogromna populacja żubrów. Chociaż podczas górskiej wędrówki raczej ich nie napotkamy, to nocą będzie to bardzo możliwe. Pracownicy Nadleśnictwa Baligród prowadzą systematyczny monitoring zwierząt. Ostatnie nagranie ukazało zaskakujący tłok na jednej z żubrzych polan.
Na nagraniu możemy zobaczyć przechadzającego się nocą żubra. W jego towarzystwie czai się również wilk, który po dłuższej obserwacji większego przeciwnika decyduje się na ucieczkę z miejsca. W tle również da się zauważyć postury innych zwierząt.
Dlaczego wilk nie zaatakował żubra? Okazuje się, że wilki czują respekt przed zdrowym, silnym żubrem. Gdyby był chory lub stary i słaby, to pewnie bylibyśmy świadkami istnej wilczej uczty.
Wideo pochodzi z fotopułapki leśników. W całych Bieszczadach jest ich rozstawiona spora ilość, aby monitorować życie w lesie oraz poznawać zwyczaje i zachowanie zwierząt. Nagranie z fotopułapki na żubrzej polanie w kilkanaście godzin od publikacji obejrzały tysiące Polaków.
Gdzie zobaczymy żubra?
Najnowsze liczenie populacji żubrów w Bieszczadach ujawniło, że jest ich dużo więcej niż przed rokiem. Liczba wzrosła z 677 do aż 719 osobników.
Żubry są zwierzętami stadnymi. Gdzie zatem istnieje największe prawdopodobieństwo spotkania największego ssaka polskich lasów? Żubrze stada bytują na terenie nadleśnictw Baligród, Cisna, Komańcza, Lesko, Lutowiska i Stuposiany, które obejmują południowe obszary powiatów leskiego, bieszczadzkiego i sanockiego.
Przeczytaj też: