Bieszczady

Wtorek, 21 listopada 2023 (14:58) Aktualizacja Środa, 13 grudnia 2023 (10:26)
Bieszczady to grupa dwóch pasm górskich w łańcuchu Karpat. Składają się z Bieszczad Zachodnich znajdujących się na terenie Polski oraz Ukrainy, oraz Bieszczad Wschodnich zlokalizowanych na terenie Ukrainy. Należą również do Beskidów Wschodnich – te z kolei wchodzą w skład Zewnętrznych Karpat Wschodnich.
Bieszczady - najważniejsze informacje
Bieszczady jesienią zachwycają feerią barw. /123RF/PICSEL

Bieszczady - najważniejsze informacje

Oba pasma Bieszczad zlokalizowane są pomiędzy Przełęczą Łupkowską (640 m) oraz Przełęczą Wyszkowską (933 m). Najwyższym szczytem jest w nich natomiast Pikuj. Ma on wysokość 1405 m. Szczyt zlokalizowany jest po stronie ukraińskiej. Na terenie Polski najwyższym szczytem Bieszczadów jest Tarnica o wysokości 1346 m.

Istnieją dwie nagrody przyznawane osobom, które zdobyły wszystkie szczyty Bieszczad. Odznaka Korona Bieszczad przyznawana jest za zdobycie wszystkich 30 szczytów, zarówno tych po stronie polskiej, jak i ukraińskiej. Jej pomysłodawcami był Klub Zdobywców Koron Górskich RP.

Druga odznaka ustanowiona została w 2017 roku przez Oddział PTTK „Ziemia Sanocka” w Sanoku. Odznaka Korona Bieszczadów przyznawana jest za zdobycie 15 najwyższych szczytów w polskiej części gór.

Czy Bieszczady to najciemniejsze miejsce w Europie?

W Bieszczadach występuje teren, który bywa najmniej oświetlony w Europie. Po zapadnięciu zmroku możliwe jest oglądanie nieboskłonu pełnego gwiazd. Najciemniejsze miejsce było inspiracją do założenia Parku Gwiezdnego Nieba. Wyeliminowano tam wszelkie źródła sztucznego światła. Dzięki temu możliwe jest obserwowanie nocą aż ponad 7 tysięcy gwiazd. Dla porównania w mieście liczba gwiazd po zapadnięciu zmroku, które można dostrzec, wynosi zaledwie 200, a na okolicznych terenach wiejskich o słabym oświetleniu do 2500.

Czy na terenie Bieszczad są jaskinie?

Na terenie Bieszczad odnotowano około 15 różnych jaskiń. Nie mają one jednak tak dużych rozmiarów, jak te położone w południowej części kraju. Najmniejsza z nich ma zaledwie 2 metry długości i nosi nazwę Schronu Włóczęgów. Największą jaskinią w Bieszczadach jest Jaskinia Nasicznańska Dolna. Jej całkowita długość to około 60 m.

Czy teren Bieszczad jest chroniony?

Bieszczady zostały objęte ochroną w 1973 roku. Założono wówczas Bieszczadzki Park Narodowy, będący jednym z 23 parków w Polsce. Bieszczady od 1992 roku należą do Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”. W 2021 roku blisko 11% całego terenu wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na terenie Bieszczad żyje wiele gatunków zwierząt. Jest to również miejsce, w którym występuje ponad 700 żubrów.

Zgodnie z wytycznymi na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego nie ma możliwości wchodzenia z własnymi zwierzętami. Jest to podyktowane przede wszystkim zagrożeniem przeniesienia chorób zwierzęcych. Psy na terenie parku mogą również płoszyć lokalną zwierzynę.

Temat Bieszczady znajdziesz również w serwisie:

Bieszczady - Wiadomości

Bieszczady - Wideo