Majówka 2024 w górach. Gdzie nie będzie tłumów na szlaku?

Majówka to jeden z najbardziej ulubionych okresów dla Polaków. Kilka dni wolnego w czasie, kiedy wiosna obudziła się do życia, daje wiele możliwości wypoczynku z rodziną i znajomymi. Niezależnie, czy majówkę spędzasz we dwoje, czy z przyjaciółmi, wybranie się w góry to idealny pomysł na te dni. Jeśli odpowiednio dobierzesz trasę, to górska majówka z dziećmi pozwoli na aktywny i pełen pięknych widoków wypoczynek.

Majówka 2024 w górach. Gdzie nie będzie tłumów na szlaku?
Majówka 2024 w górach. Gdzie nie będzie tłumów na szlaku?Albin Marciniak/East NewsEast News

Górska majówka w Zakopanem?

Z pewnością jeśli ktoś szuka w majówkę ciszy i spokoju, to ciężko będzie je znaleźć na tatrzańskich szlakach. Każdy kto pojedzie w Tatry jest zachwycony. Wiele osób regularnie wraca chodzić po tatrzańskich górach i dolinach. Tatry na majówkę to częsty wybór mieszkańców Małopolski, ze względu na bliską odległość. Warszawiacy uwielbiają Zakopane również za nocne imprezy. Dla tych, którzy lubią się moczyć w ciepłej wodzie, idealne będzie odwiedzenie term i spędzenie majówki podziwiając Tatry w relaksującej ciepłej kąpieli. Jeśli jednak szukasz miejsca, gdzie nie będzie tłumów na szlaku, to polecamy wybrać się w inne pasma górskie, równie piękne, a trochę mniej popularne w tym okresie niż Tatry. Choć oczywiście w czasie gdy wszyscy mają wolne, ciężko będzie o puste szlaki górskie.

Majówka w Górach Świętokrzyskich

Słynny Dąb Bartek w Zagnańsku to atrakcja, którą trzeba zobaczyć
Słynny Dąb Bartek w Zagnańsku to atrakcja, którą trzeba zobaczyćGrzegorz Ksel/REPORTEREast News

Góry Świętokrzyskie to niezbyt wysoki łańcuch górski, znajdują się w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Rozciągają się od Jóźwikowa, blisko Łopusznej, aż do Gołoszyc koło Opatowa. Mimo że nie są one szczególnie wysokie, razem z Sudetami stanowią jedne z najstarszych formacji górskich w Europie. Nazwa Gór Świętokrzyskich wywodzi się od relikwii Krzyża Świętego, które są przechowywane w klasztorze na Łysej Górze. Najwyższym szczytem jest Łysica, znajdująca się w paśmie Łysogór. Charakterystyczne dla tej części Gór Świętokrzyskich są strome stoki, głęboko wcięte doliny, skałki ostańcowe oraz gołoborza. W celu ochrony przyrody utworzono tutaj Świętokrzyski Park Narodowy. Atrakcje, które warto zobaczyć w Górach Świętokrzyskich:

  • Bodzentyn
  • Dąb Bartek w Zagnańsku
  • Gołoborze na Łysej Górze
  • Góra Miedzianka
  • Jaskinia Raj
  • Kamienny Pielgrzym w Nowej Słupi
  • Miasto Kielce
  • Nowa Słupia - Kamienny Pielgrzym i Muzeum Starożytnego Hutnictwa
  • Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej
  • Świętokrzyski Park Narodowy
  • Szklany Dom - Dworek Żeromskiego w Ciekotach
  • Zamek Królewski w Chęcinach
  • Źródło Świętego Franciszka w Świętej Katarzynie

Góry Stołowe na majówkę

Góry Stołowe zachwycają widokami, a niektóre szlaki stanowią wyzwanie
Góry Stołowe zachwycają widokami, a niektóre szlaki stanowią wyzwanieMAREK ZAJDLER/East NewsEast News

Park Narodowy Gór Stołowych znajduje się na obszarze Gór Stołowych, które są unikalnymi w Europie górami płytowymi, powstałymi 30 milionów lat temu. Charakterystyczną cechą tych gór są poziomo ułożone płyty z górnokredowych piaskowców ciosowych, które przypominają stół, co dało początek nazwie gór. Park został utworzony w 1993 roku i obejmuje 63 km² terenu po polskiej stronie tych gór. W granicach parku utworzono trzy rezerwaty krajobrazowe dostępne dla turystów: "Szczeliniec Wielki" i "Błędne Skały" oraz torfowiskowy "Wielkie Torfowisko Batorowskie". Trwają plany na założenie nowych rezerwatów, takich jak: Łężyckie Skałki, Nad Pośną, Pasterska Góra i Rogowa Kopa. Wyprawa w góry stołowe z dziećmi w majówkę pozwoli im się wyszaleć, przeciskając przez szlak na “Szczeliniec Wielki".

Majówka na górskich szlakach Bieszczad

Podkarpacie zyskuje na popularności jako destynacja wycieczkowa i wakacyjna. W sezonie turystycznym szlaki Bieszczad są oblegane przez entuzjastów górskich wycieczek, zwolenników spokojnego wypoczynku i miłośników przygód, którzy chcą podążać ścieżkami kapitana Rebrowa z serialu "Wataha". Szlaki na Połoninę Wetlińską, Caryńską i Tarnicę, dzięki swojej dostępności i umiarkowanemu poziomowi trudności cieszą się popularnością wśród różnych grup wiekowych, w tym młodzieży, seniorów oraz rodzin z dziećmi. Wiele osób uważa, że wizyta w Bieszczadach bez odwiedzenia słynnej Chatki Puchatka jest niepełna. Planując podróż do jednych z najpiękniejszych gór w Polsce, warto dokładnie zaplanować każdy dzień. Na majówkę w górach, w Bieszczadach polecamy szlaki:

  • 1. Połonina Wetlińska
  • 2.Połonina Caryńska
  • 3. Tarnica
  • 4. Mała i Wielka Rawka
  • 5.Bukowe Berdo

Beskidy na majówkę

Barania Góra to jedno z najbardziej popularnych miejsc w Beskidach
Barania Góra to jedno z najbardziej popularnych miejsc w BeskidachAlbin Marciniak/East NewsEast News

Szlak na Wielki Stożek

Trasa na Wielki Stożek jest łatwa i idealna na rozpoczęcie przygody z górami Beskidu Śląskiego. Na szczycie, który wznosi się na 978 m n.p.m., mieści się jedno z najstarszych schronisk górskich w Polsce - Schronisko PTTK Stożek. Szlak jest malowniczy i odpowiedni dla rodzin z dziećmi, a przejście go zajmuje około 4 godzin.

Szlak na Baranią Górę

Podczas pobytu w Wiśle nie można pominąć szlaku na Baranią Górę, jednego z najpopularniejszych w Beskidach. Trasa ta, o długości około 9 km (w jedną stronę) i średnim stopniu trudności oferuje liczne punkty widokowe. Jest to trasa malownicza, zapewniająca niezapomniane wrażenia, a z jej szczytu rozpościerają się widoki na Stożek Wielki, Cieślar, Wielką Czantorię i inne beskidzkie szczyty, a w dobre dni nawet na Tatry.

Szlak na Trzy Kopce Wiślańskie

Szlak na Trzy Kopce Wiślańskie to łatwa trasa, która robi duże wrażenie na odwiedzających, świetna również dla dzieci. Najlepszym wyborem jest żółty szlak, wiodący z centrum Wisły. Na szczycie znajduje się schronisko z doskonałą kuchnią, a jego charakterystyczną atrakcją jest stary volkswagen garbus, przy którym turyści często się fotografują. Trzy Kopce Wiślańskie są punktem, gdzie zbiegają się granice gmin Wisły, Brennej i Ustronia.

Legenda o potworze z Loch Ness wciąż żywaDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas