Wulkan Semeru w Indonezji znów groźny. Może dojść do kolejnej erupcji

Semeru, jeden z najbardziej aktywnych indonezyjskich wulkanów, wybuchł 4 grudnia, wyrzucając tony gorącego popiołu na obszarze Wschodniej Jawa. W wyniku kataklizmu zginęło 48 osób. Naukowcy jednak przestrzegają, że Semeru może jeszcze raz eksplodować. Władze Indonezji ogłosiły stan alarmowego drugiego, najwyższego stopnia.

Jawajski wulkan Semeru spustoszył wiele kilometrów kwadratowych powierzchni
Jawajski wulkan Semeru spustoszył wiele kilometrów kwadratowych powierzchniMas Agung Wilis/NurPhotoGetty Images

Więcej o najaktywniejszych wulkanach na Ziemi dowiesz się, oglądając program "Planeta wulkanów" w poniedziałek 27 grudnia o godzinie 22.00 na antenie kanału Polsat Doku.

Władze Indonezji ogłosiły ponownie stan alarmowy na obszarze Wschodniej Jawy, gdzie dokładnie 4 grudnia doszło do erupcji wulkanu Semeru. W wyniku kataklizmu zginęło 48 osób, a 1700 trzeba było ewakuować. 38 szkół i 5200 budynków zostało uszkodzonych.

Leżący na Pacyficznym Pierścieniu Ognia Semeru wybuchł niespodziewanie. Nikt nie spodziewał się tak szybkiego przyjścia kataklizmu. Ze stożka zostały wyrzucone tony gorącego popiołu, który następnie opadając, pokrył wiele kilometrów kwadratowych powierzchni.

Wulkan Semeru znajduje się na terenie prowincji Wschodniej Jawy
Wulkan Semeru znajduje się na terenie prowincji Wschodniej JawySuryanto/Anadolu AgencyGetty Images

Wulkan Semeru w Indonezji. Groźba ponownego wybuchu?

Agencja geologiczna Indonezji poinformowała, że wulkan zwiększył swoją aktywność i może wywołać kolejne spływy lawy oraz emisję gazów o wysokiej temperaturze. Minister ds. energii i zasobów mineralnych, Arifin Tasrif, powiedział, że kolejne obszary mogą ucierpieć w przypadku kolejnej erupcji Semeru. Rząd utworzył nową mapę zagrożonych terenów i wezwał miejscową ludność do jej przestrzegania.

Semeru, znany również pod inną nazwą Mahameru, wybuchał wielokrotnie w ciągu ostatnich 200 lat. Jest jednym ze 129 monitorowanych wulkanów w Indonezji. Pomimo jego dużej aktywności, na zboczach Semeru mieszka kilkadziesiąt tysięcy osób. Ostatni raz wulkan wybuch w styczniu 2021. Wówczas obyło się bez ofiar.

Wybuch spowodował olbrzymie spływy gorącego popiołu oraz lawiny błota, które zalały wiele wiosek i zniszczyły tysiące budynków
Wybuch spowodował olbrzymie spływy gorącego popiołu oraz lawiny błota, które zalały wiele wiosek i zniszczyły tysiące budynków Aditya Saputra/SOPA Images/LightRocketGetty Images

Indonezja zamieszkana przez aż 270 milionów ludzi jest krajem często nawiedzanym przez trzęsienia ziemi, tsunami i wybuchy wulkanów. Znajduje się ona na Pacyficznym Pierścieniu Ognia, czyli strefie styku kilku płyt oceanicznych, które nieustannie się poruszają, powodując wiele zjawisk geologicznych.

Więcej o najaktywniejszych wulkanach na Ziemi dowiesz się, oglądając program "Planeta wulkanów" w poniedziałek 27 grudnia o godzinie 22.00 na antenie kanału Polsat Doku.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas