Wyjątkowo krwawy dzień

14 czerwca już po raz siódmy obchodziliśmy Światowy Dzień Honorowych Dawców Krwi czyli ludzi, którzy zupełnie bezinteresownie pomagają ratować życie innym...

Przygotowanie do oddawania krwi
Przygotowanie do oddawania krwiGetty Images/Flash Press Media

"Nie" dla krwi zwierzęcej

W 1818 roku angielski położnik James Blundell przeprowadził udany zabieg transfuzji. Krew (pobraną od kilku osób), przetoczono kobiecie, która niemal wykrwawiła się podczas porodu. Mimo tego sukcesu nadal 65 proc. transfuzji kończyło się śmiercią. Odkrycie grup krwi (1901) i późniejsze odkrycia (czynnik Rh, zapobiegający krzepnięciu krwi cytrynian sodu), sprawiły, że dziś ryzyko związane z transfuzją krwi jest minimalne.

Przechowywanie krwi
Getty Images/Flash Press Media

Transfuzje krwi budzą kontrowersje wśród Świadków Jehowy, którzy powołując się na słowa "Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!" (Dz, 15,29), odmawiają ich przyjmowania. Świadkowie zgadzają się na stosowanie urządzenia Cell Saver, które odsysa krew pacjenta z operowanego miejsca, filtruje ją i ponownie wprowadza do organizmu.

W centrum krwiodawstwa
Getty Images/Flash Press Media

Okres letni jest szczególnie trudny, ponieważ z powodu urlopów spada liczba osób oddających krew, a rośnie liczba tych, którzy jej potrzebują. Dlatego jeśli jeszcze nie oddałeś krwi - potraktuj to jako pomoc innym ludziom, sposób na spełnienie dobrego uczynku lub (w ostateczności), sposób na przedłużenie weekendu.

Katarzyna Pruszkowska

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas