Wykrywa 50 rodzajów raka. Wyniki testów są nadzwyczaj obiecujące

National Health Service, czyli brytyjska agencja rządowa zajmująca się zdrowiem, poinformowało o bardzo obiecujących wynikach badań innowacyjnego testu krwi wykrywającego 50 typów raka.

National Health Service, czyli brytyjska agencja rządowa zajmująca się zdrowiem, poinformowało o bardzo obiecujących wynikach badań innowacyjnego testu krwi wykrywającego 50 typów raka.
Szybki i niemal bezbolesny test krwi pomoże wykryć 50 typów raka /123RF/PICSEL

Jeden test wykrywa 50 różnych nowotworów

NHS podzieliło się wynikami swoich badań w zakresie testu Galleri, który jest innowacyjnym rozwiązaniem mającym wykrywać nieprawidłowe elementy DNA we krwi, a tym samym wiele typów raka i identyfikować jego źródło. 

Jak wyjaśniają naukowcy, komórki w naszym ciele uwalniają DNA, które następnie krąży we krwi. Istnieją różnice w DNA zdrowych komórek i komórek rakowych, a test ma na celu wykrycie tych różnic.

I wygląda na to, że ma dużą szansę zrewolucjonizować diagnostykę nowotworów, bo w badaniach przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii poprawnie ujawnił dwa na trzy nowotwory w grupie 5000 osób, które odwiedziły swojego lekarza rodzinnego z podejrzeniem raka, a do tego w 85 proc. pozytywnych przypadków wskazało również pierwotną lokalizację raka.

Reklama

Zdaniem lekarzy jest to bardzo przydatne, bo pacjenci często zgłaszają objawy, np. utratę masy ciała, które można powiązać z wieloma przypadłościami, więc ich diagnostyka wymaga wielu badań i wizyt szpitalnych.

Potrzebne dalsze badania, ale jest obiecująco

U ponad 350 osób biorących udział w badaniu - największym tego rodzaju u pacjentów z podejrzeniem objawów raka - zdiagnozowano następnie raka przy użyciu tradycyjnych metod, takich jak skany i biopsje. 

Jak wyjaśniają badacze, u 75 proc. osób, które uzyskały pozytywny wynik testu krwi Galleri, potwierdziła się diagnoza nowotworu, a usłyszało ją też 2,5 proc. osób z negatywnym wynikiem testu Galleri, co jest bardzo dobrym wynikiem. 

I chociaż nie wystarczy to, żeby ze 100 proc. pewnością wykluczyć raka, test jest zdaniem badaczy niezwykle przydatny - szczególnie w zakresie trudnych do wykrycia nowotworów, takich jak rak głowy i szyi, jelit, płuc, trzustki i gardła.

Co więcej, autorzy ciągle nad nim pracują i w przyszłości z pewnością poprawi się jego skuteczność, a zakres możliwości rozszerzy na większą liczbę nowotworów. W związku z tym brytyjska służba zdrowia planuje kolejne większe badania, na grupie ok. miliona pacjentów, w latach 2024-25.

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: testy krwi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy