Żadne berło, tylko najstarsze słomki do piwa! Odkrycie z kurhanu w Rosji
Zestaw złotych i srebrnych rurek odkrytych w 1897 roku w kurhanie w rosyjskim mieście Majkop prawdopodobnie nie był tym, za co je pierwotnie uważano. Nie są to żadne berła należące do elity kultury majkopskiej ani żerdzie podtrzymujące baldachim podczas pogrzebów, a najpewniej jedne z najstarszych… słomek do piwa sprzed około 5500 lat. Najnowsze badania ekspertów z Rosyjskiej Akademii Nauk przyniosły zaskakujące wyniki.
W 1897 roku w mieście Majkop, które jest stolicą Adygei, autonomicznej republiki wschodzącej w skład Federacji Rosyjskiej i znajdującej się po północnej stronie gór Kaukazu, dokonano niewiarygodnego odkrycia.
Zlokalizowano kurhan o wysokości 11 metrów i średnicy 100 metrów z jamą grobową w jego wnętrzu. Odkryto w środku ślady pochówku elity nieznanej wcześniej kultury sprzed tysięcy lat. Od nazwy miejsca przyjęła ona określenie kultury majkopskiej.
Poza ciałami odnaleziono mnóstwo cennych artefaktów: diademy, złote kółka, paciorki z turkusu czy kołczan ze strzałami. W tym samym grobie znajdowały się również ponad metrowe złote i srebrne rurki.
Kurhan w Majkopie. Odkrycie najstarszych słomek do piwa
Pierwotnie uważano, że rurki były swoistym berłem należącym do elity kultury majkopskiej lub żerdziami podtrzymującymi baldachim podczas rytuałów pogrzebowych. Rurki mają długość 1,1 metra i 10 mm średnicy. W ich środkowej części zamontowane są figurki z postacią byka, które mogły być przemieszczane w górę i dół wzdłuż rurki.
Ponowna wnikliwa analiza badaczy z Rosyjskiej Akademii Nauk przyniosła dodatkowe informacje. Rurki mają wąskie zakończenia oraz u ich wylotu znajdują się formy przypominające sitka. Naukowcy zasugerowali teorię, że rurki miały zupełnie inne zastosowanie i używano ich do picia piwa podczas uczt organizowanych przez elitę kultury majkopskiej.
Jak donosi Wiktor Trofonow, współautor badań, wykonano analizę porównawczą majkopskich rurek oraz innych najstarszych tego typu "słomek" ze stanowisk w Iraku. Wykazywały one zasadnicze podobieństwa. Ponadto wewnątrz rurek znaleziono resztki skrobi jęczmiennego i ziarna pyłków, co potwierdza, że pito przez nie piwo.
Lokalizacja ośmiu rurek w grobie dodatkowo sugeruje, że podczas rytualnego pochówku zgromadzeni ludzie wspólnie pili piwo.
Wcześniejsze badania kurhanu pokazują, że kultura majkopska czerpała wiele wzorców z Bliskiego Wschodu. Używanie podobnych słomek przez starożytnych Sumerów ponad 4000 lat p.n.e. potwierdza fakt, że ludzie z północnego Kaukazu także znali tę metodę.
Paradoksalnie, kiedy dzisiaj picie piwa przez rurkę przez niektórych amatorów trunku jest uważane za "niezbyt męskie", a naukowcy donoszą, że w ten sposób upijamy się szybciej, to ponad 5500 lat temu był to ważny rytuał zarezerwowany tylko dla najwyższej elity.