Zagadkowe muszle sprzed 3 mln lat. Badacze odkryli ich sekrety

Zespół naukowców przyjrzał się skamielinom, które przypadkowo odkryto podczas prac budowlanych. Okazało się, że były to muszle należące do mięczaków żyjących ok. 3 milionów lat temu. Skorupy skrywały odpowiedzi na nurtujące badaczy pytania na temat zmian na Ziemi.

Muszle sprzed 3 milionów lat skrywały cenne informacje. Zdj. ilustracyjne.
Muszle sprzed 3 milionów lat skrywały cenne informacje. Zdj. ilustracyjne.har1ey123RF/PICSEL

Dr Niels de Winter związany z Wydziałem Nauk o Ziemi na belgijskim Uniwersytecie Vrije podjął się wraz z grupą badawczą AMGC i naukowcami z Królewskiego Instytutu Nauk Przyrodniczych w Belgii dokładnego zbadania muszli należących do mięczaków żyjących w pliocenie, które znaleziono niedawno podczas prac budowlanych.

Wiek odsłoniętych skorup oszacowano na ok. 3 miliony lat, a ich kolejne warstwy oraz skład chemiczny dały badaczom odpowiedź na wiele ważnych pytań dotyczących zmian, jakie zachodziły na Ziemi - i jakie mogą czekać nas w Europie w niedalekiej przyszłości.

Odkrycia naukowe dotyczące zmian na Ziemi

Skamieniałości w postaci muszli pochodzących od mięczaków takich jak ostrygi, sercówki i przegrzebki, znaleziono podczas prac budowlanych związanych z inwestycją w śluzę Kieldrecht w Antwerpii. Przypadkowe odkrycia okazało się nieść ze sobą wiele istotnych informacji o warunkach panujących na Ziemi ok. 3 milionów lat temu.

Badaczom udało się przede wszystkim ustalić, w jakich warunkach wzrastały muszle i jak to, co się w ich warstwach zachowało, ma się do dzisiejszych oraz przyszłych zmian sytuacji klimatycznej w Europie. Wszystko dzięki temu, że muszle, które rosły warstwa po warstwie, podobnie jak słoje drzew czy paznokcie, przechowały w kolejnych fragmentach szczegółowe informacje o ówczesnym otoczeniu.

Kolejne warstwy skamielin zawierały informacje o warunkach, w jakich muszle rosły.phys.org, Doris Smuddemateriał zewnętrzny

Druga epoka neogenu, pliocen, daje naukowcom informacje o przyszłości Europy

Muszle częściowo zatopiono w żywicy epoksydowej, a następnie przygotowano wypolerowane grube sekcje, aby odsłonić przekrój poprzeczny przez oś maksymalnego wzrostu skorupy. Do tego dzięki analizie chemicznej i wykorzystaniu metody badań izotopów zbrylonych naukowcy bardzo szczegółowo ustalili skład skorup mięczaków sprzed wieków. Zmierzyli zakres występowania poszczególnych izotopów, które dały obraz warunków, w jakich wzrastały muszle.

Pomiary muszli z drugiej epoki neogenu można było wykorzystać do rekonstrukcji temperatury, w jakiej formowały się skorupy. Na tej podstawie badacze byli w stanie określić, że w pliocenie lata ocieplały się znacznie szybciej niż zimy. Ponadto ze względu na fakt, że w pliocenie ogólny klimat zbliżony był do dzisiejszego, pozwoliło to naukowcom odpowiedzieć na pytania dotyczące przyszłych zmian na Ziemi - a dokładnie w Europie.

Muszle sprzed 3 milionów lat pokazały, co może czekać Europę

Według badaczy kluczowym wnioskiem płynącym z analizy wielowiekowych muszli jest możliwość modelowania na tej podstawie prognoz przyszłego klimatu. Badanie muszli mięczaków sprzed 3 milionów lat daje wgląd w to, jak będą wyglądały warunki w Europie.

Paleoklimatolog pracujący przy muszlach, dr De Winter powiedział: "Prawdopodobnie doświadczymy zdecydowanych różnic temperatury między latem a zimą - szansa na silne fale upałów w lecie znacząco wzrośnie". Badacze zaznaczyli też, że badanie sugeruje wystąpienie również innych ekstremalnych zjawisk pogodowych w Europie w przyszłości. "To cenne wnioski dla klimatu w Europie do końca tego stulecia", powiedzieli. Badacze opublikowali swoje analizy na łamach "Science Advances".

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas