Zbadano szkielet jaszczurki sprzed 166 milionów lat. Naukowcami kierował Polak

Szkielet jaszczurki ma 6 cm długości i został znaleziony na szkockiej wyspie Skye. To epokowe odkrycie, które pozwoli poznać tajemnicę zmian jaszczurek w erze dinozaurów. "Złapaliśmy ewolucję na gorącym uczynku" - tak odkrycie skomentował polski naukowiec, który prowadził cały projekt badań prehistorycznej jaszczurki.

Szkielet tej małej jaszczurki może pozwolić zrozumieć, jak przebiegała ewolucja jaszczurek w czasach dinozaurów. Ma zaledwie 6 centymetrow długości, ale jest w znakomitym stanie. Badania były prowadzone przez naukowców z trzech uniwersytetów w Warszawie, Londynie i Oksfordzie. 

O tym niezwykłym odkryciu napisał najsłynniejszy periodyk naukowy "Nature" nazywając znalezioną jaszczurkę "skamieniałością ze Szkocji".

W tym odkryciu najbardziej zdumiewa idealnie zachowany szkielet prehistorycznej jaszczurki, co przy tego typu odkryciach zdarza się bardzo rzadko. - Ta malutka skamieniałość pozwala nam złapać ewolucję na gorącym uczynku - tak wyniki prac skomentował dr Mateusz Tałanda z UW, który przewodził międzynarodowemu zespołowi naukowców.

Reklama


Badania jaszczurki w technologii 3D

Do badania skamieniałej jaszczurki zastosowano innowacyjną technologię komputerowej tomografii rentgenowskiej. Pozwala ona wykonywać precyzyjne modele 3D skamieniałych zwierząt bez potrzeby niszczenia skały, w której skamieniałe zwierzę zostało uwięzione. Dzięki urządzeniu zwanego mikrotomografem udało się odtworzyć szkielet jaszczurki z dokładnością nawet do czterech mikrometrów.   

Osobliwa skamieniałość została znaleziona siedem lat temu roku przez zespół Uniwersytetu Oksfordzkiego i Narodowego Muzeum Szkocji. Na początku naukowcy nie zdawali sobie sprawy z wagi odkrycia.

Badania skamieniałej jaszczurki z tak znakomicie zachowanym szkieletem pozwoliły zrozumieć, jak przebiegała jej ewolucja.

Naukowcy podejrzewają, że natrafili na ślad powstania nowej rodziny gadów w czasach, kiedy po Ziemi biegały dinozaury. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gady | prehistoria | dinozaury | odkrycia naukowe | biologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy