Ziemia była zamarzniętą kulą. Znaleziono brakujący element
Ziemia kilkaset milionów lat temu wyglądała inaczej. W widoku z kosmosu planeta przypominała zamarzniętą kulę, której powierzchnia była pokryta śniegiem i lodem. Naukowcy znaleźli brakujące ogniwo, które potwierdza, że Ziemia przez wiele lat była zlodowaciała.
Ziemia na przestrzeni istnienia ulegała wielu zmianom. Z czasem planeta ostygła i do tego stopnia, że w zasadzie cała jej powierzchnia została pokryta śniegiem i lodem. Potem jednak wystąpiły zmiany klimatu i życie nie tylko przetrwało tak trudne warunki, ale też rozkwitło. Skąd wiemy, że nasz świat był w tak dużym stopniu zlodowaciały?
Zacznijmy do tego, że taka sytuacja na planecie miała miejsce około 700 mln lat temu. Proces ten trwał przez co najmniej kilkadziesiąt milionów lat i wiemy, że tak było głównie na podstawie skał osadowych odsłoniętych na obszarach, które kiedyś występowały wzdłuż linii brzegowych i w płytkich morzach. Jednak uczeni cały czas szukali kolejnych dowodów.
Przełomu dokonała grupa geologów, którzy pochwalili się wynikami własnych badań na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences. Tam opisano "brakujące ogniwo" potwierdzające zlodowaciały okres całej Ziemi.
Grupa naukowców doszukała się ciekawych śladów w kamienistym piaskowcu zamkniętym w granicie, który występuje w szczycie Pikes Peak w Kolorado. Przez lud Ute nazywany on był Tavá Kaa-vi.
Występujące tam piaskowe od dawna były zagadkowe. Naukowcy sądzą jednak, że wiedzą, jak powstały. Wytłumaczeniem jest ogromne ciśnienie spowodowane przez wielką pokrywę lodową Ziemi sprzed kilkuset milionów lat. Dzięki nowym metodom datowania udało się ustalić, że przedział wiekowy dla piaskowych iniekcji to pomiędzy 690 a 660 mln lat temu.
Naukowcy chcą przeprowadzić na skałach kriogenicznych z Kolorado kolejne badania i wierzą, że pozwoli to na rozwiązanie innych zagadek związanych z historią "śnieżnej Ziemi". Badaczy interesuje m.in. to, co stało się później, gdy nasza planeta zaczęła się globalnie ocieplać i to dało szansę na rozwój życia na naszym świecie.
Warto dodać, że Wielki Kanion w Stanach Zjednoczonych jest świetnym przykładem zachowania historii naszej planety na przestrzeni miliardów lat. Występują tam jednak pewne "luki w czasie". Niektóre z nich sięgają nawet jednego miliarda lat.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!