Źle wyciskasz owoce! Nowy sposób jest czterokrotnie zdrowszy
Naukowcy odkryli nową metodę wyciskania owoców, która może znacząco poprawić korzyści zdrowotne z picia soku. Nawet czterokrotnie zwiększa zawartość polifenoli w stosunku do klasycznie wyciskanego soku.
Naukowcy przekonują, że zidentyfikowali nową metodę wyciskania owoców, która może znacznie poprawić korzyści zdrowotne z picia soku, nawet czterokrotnie zwiększając zawartość polifenoli, czyli organicznych związków chemicznych o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Naturalnie występują one w owocach, czerwonym winie i kakao i zdaniem ekspertów mają szereg zalet dla serca i mózgu, chroniąc przed ich chorobami.
Jedne z wcześniejszych badań sugerowały, że jedna grupa polifenoli, zwana flawan-3-olami, może np. pomóc poprawić ciśnienie krwi, a także stężenie cholesterolu i cukru we krwi. Są one jednak szczególnie wrażliwe na działanie tlenu, który szybko je rozkłada - podobnie zresztą jak witaminę C - przez co wartość odżywcza soku spada.
Sok może być zdrowszy nawet czterokrotnie
Dzieje się tak, gdy wyciskamy sok z jabłek w domu lub kupujemy gotowy produkt, ale badacze twierdzą, że można zmaksymalizować zawartość tych związków w soku, stosując nową metodę zwaną spiralną prasą filtracyjną, która aktywnie usuwa tlen ze wszystkich etapów przetwarzania poprzez prasowanie podciśnieniowe.
Jak twierdzi w wypowiedzi dla The Independent dr Ana Rodriguez-Mateos z King’s College London, która nie była zaangażowana w badanie, wydaje się ono dobrze przeprowadzone i bardzo istotne. Bo znalezienie metody, która pozwoli na zatrzymanie większej ilości flawan-3-oli i witaminy C w soku jabłkowym podczas przetwarzania przemysłowego, ma ogromną wartość, ponieważ ludzie będą mieli możliwość spożywania zdrowszego soku niż te, które są dostępne na rynku.
Są zdrowe, ale ważny jest umiar
Ostrzega jednak, że sok jabłkowy ma dużo cukru, więc niezależnie od metody wyciskania, należy uważać na spożywane ilości, i tak brytyjskie NHS zaleca, aby łączna ilość napojów zawierających soki owocowe, soki warzywne i koktajle nie przekraczała 150 ml dziennie.
Dr Aisling Daly z Oxford Brookes University dodaje zaś, że chociaż zaproponowana metoda może być bardziej korzystna, ponieważ pozwala na zatrzymanie w soku większej ilości flawanoli, to należy pamiętać, że nie spożywamy składników odżywczych w izolacji i zaleca się, by pozyskiwać owoce i związane z nimi składniki odżywcze w możliwie najlepszy sposób z całej postaci owoców.