Zmiany klimatu w średniowieczu. Co wypędziło Wikingów z Grenlandii?
Historia pamięta Wikingów jako zaciekłych wojowników, którzy podbijali ogromne terytoria nie tylko w Europie, ale również w Ameryce Północnej. Dotarli oni m.in. na Grenlandię. Naukowcy niedawno odkryli, jakie czynniki wypędziły Wikingów z największej wyspy świata w XV wieku.
Więcej o Wikingach dowiesz się, oglądając program "Tajemnice Wikingów - szlakiem żeglarzy północy" w czwartek 30 grudnia o godzinie 20.00 na antenie kanału Polsat Doku.
Początek osadnictwa Wikingów na Grenlandii uznaje się wraz z przybyciem w 985 r. Erika Thirvaldssona, zwanego równie Erykiem Rudym. W ślad za nim przybyli kolejny Wikingowie, którzy założyli kilka osad. Już wtedy Grenlandia była zamieszkana przez autochtoniczną ludność eskimoską.
Archeolodzy odkryli, że w XV wieku ślady wszelkiej bytności Wikingów znikają. Zasugerowali oni wstępną hipotezę, że europejskich osadników wygnały z Grenlandii zmiany klimatu oraz przemiany gospodarcze, w tym rozpad społeczności wikińskich.
Najnowsze odkrycia naukowców udowadniają, że podnoszący się poziom wód odegrał główną rolę. Wyniki badań zostały przedstawione na konferencji Amerykańskiej Unii Geofizycznej, która odbyła się w Nowym Orleanie w grudniu br.
Wikingowie na Grenlandii. Zmiany klimatu powodem opuszczenia wyspy
Między XIV a XIX wiekiem na półkuli północnej panował okres tzw. małej epoki lodowej. Wówczas pokrywa lodowa Grenlandii była dużo rozleglejsza niż obecnie. Wzrost pokrywy powodował większe obciążenie podłoża. Tereny przybrzeżne, gdzie znajdowały się osady Wikingów, zaczęły coraz częściej doświadczać niszczycielskich powodzi.
Naukowcy sprawdzili wiarygodność swojej hipotezy, modelując szacowany wzrost pokrywy lodowej w południowo-zachodniej Grenlandii w okresie 400-letniego pobytu Wikingów na wyspie oraz dodając te dane do modelu prezentującego wzrost poziomu morza w tym czasie. Zestawienie tych informacji z odkryciami archeologicznymi potwierdziło przypuszczenia badaczy - Wikingowie opuścili Grenlandię z powodu coraz częstszych powodzi i wzrostu pokrywy lodowej.
Marisa Julia Borreggine, doktorantka na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Harvarda, podczas prezentacji na konferencji zwróciła uwagę, że poza czynnikami klimatycznymi na decyzję Wikingów wpłynęły również kwestie społeczne. Osady Europejczyków z biegiem czasu zaczęły wyczerpywać miejscowe zasoby naturalne, pojawiały się coraz częściej niepokoje społeczne oraz brak perspektyw dla rozwoju osad.
Więcej o Wikingach dowiesz się, oglądając program "Tajemnice Wikingów - szlakiem żeglarzy północy" w czwartek 30 grudnia o godzinie 20.00 na antenie kanału Polsat Doku.