ASUS GTX 980 ROG Matrix Platinum – potężna wydajność za spore pieniądze

GeForce GTX 980 Matrix to najnowsza karta graficzna ASUS-a. Tym razem znany producent stworzył najmocniejsze ale też najdroższe urządzenie w swojej klasie. Czy rzeczywiście sprzęt ten jest wart swojej ceny?

GeForce GTX 980 Matrix jest konstrukcją opracowaną przez zespół ASUS Republic of Gamers i już na samym wstępie warto zaznaczyć, że nie jest to zwykła karta graficzna. ASUS ROG zdążył już udowodnić swoje umiejętności w przypadku przygotowywania gamingowych produktów, a karty z serii Matrix słyną ze swych możliwości przetaktowywania.

Podkręcony mocarz

Oznacza to, że karta ASUS GTX 980 ROG Matrix Platinum już na wstępie została fabrycznie podkręcona oraz wyposażona w jak najlepszy system chłodzenia. Podczas gdy najmocniejsze referencyjne konstrukcje pracują w zakresie 1216 MHz, ROG Matrix GTX 980 wykorzystuje tryb Boost, który pozwala osiągnąć jej taktowanie rzędu 1342MHz. W skrócie oznacza to o niemal 13 proc. płynniejsze klatkowanie w nawet najbardziej wymagających grach komputerowych. Reszta specyfikacji karty nie została zmieniona i prezentuje się identycznie jak w pozostałych modelach z serii GTX 980.

Reklama

Nad tak podkręconym taktowaniem rdzenia czuwają zaawansowane technologie chłodzenia w tym DirectCU II oraz CoolTech. Ten pierwszy odpowiada za rozpraszanie ciepła za pomocą 10-milimetrowych miedzianych przewodów, które są w bezpośrednim kontakcie z procesorem graficznym. CoolTech to natomiast specjalnie zaprojektowany wentylator wykorzystujący hybrydową konstrukcję łopatki i łożyska. Cały ten układ zaskakuje swoją wielkością i naprawdę warto uprzednio sprawdzić czy nasza obudowa pomieści to monstrum. Rozmiary urządzenia wynoszą 29.72 x 15.2 x4.06 cm co czyni ROG Matrix Platinum jedną z największych kart dostępnych na rynku. Istotnym faktem jest, że pomimo wielkości i zaawansowanej budowy, układ chłodzenia pracuje cicho nawet podczas sporego obciążenia procesora graficznego. To drugie można zresztą sprawdzić za pomocą diody LED, która w zależności od pracy naszej karty świeci na różne barwy.

Na uwagę zasługuje także wygląd urządzenia, który został utrzymany w znanej już "ROG-owskiej" czarno-czerwonej barwie.  Sam design obudowy chłodzenia pozostał identyczny jak w przypadku poprzednika -karty  GTX 780 Ti Matrix, co naszym zdaniem nie jest wcale złym zagraniem.

Zasłużone pierwsze miejsce

W oficjalnym teście 3DMark 11 Performance, karta ASUS GTX 980 ROG Matrix Platinum uzyskała 28557 punktów co jest imponującym wynikiem plasującym sprzęt na pierwszym miejscu wśród podobnych urządzeń. Osobiście przetestowaliśmy kartę w wielu najnowszych gamingowych produkcjach i ani razu nie zdarzyło się odczuć jakiegokolwiek spadku klatek przy najwyższych możliwych ustawieniach. Śmiało możemy potwierdzić, że na obecną chwilę ASUS GTX 980 ROG Matrix Platinum jest najmocniejszym dostępnym urządzeniem w swojej klasie i jego zakup wystarczy przynajmniej na kilka lat niczym nie zmąconej gry w najbardziej wymagające tytuły.

Za mało?

Dla tych, którym jednak mocne, fabryczne ustawienia karty nie wystarczają, ASUS przygotował szereg mniej lub bardziej znanych technologii w ogromnym stopniu ułatwiających przetaktowywanie. Dzięki intuicyjnej aplikacji GPU Tweak każdy może wykrzesać z karty ostatnie poty sprawnie sterując taktowaniem procesora graficznego i pamięci, prędkością wentylatora oraz granicami zużycia energii. Nad bezpieczeństwem operacji czuwa przydatny tryb Safe Mode , który umożliwia natychmiastowe przywrócenie domyślnych ustawień BIOSu. Dodatkowo karta została wyposażona w technologię Memory Defroster , pozwalającą na szybkie odmrażanie pamięci urządzenia podczas podkręcania w temperaturach poniżej zera.

Podsumowanie

ASUS GeForce GTX 980 Matrix to niesamowicie mocna karta, wyposażona w świetny i cichy system chłodzenia, sporo przydatnych funkcji oraz szerokie możliwości podkręcania. Warto jednak pamiętać, że za wszystkie jej walory trzeba naprawdę słono zapłacić. Sugerowana cena detaliczna wynosi 2599 zł, co przy cenach starszych kart oferujących niewiele mniejszą wydajność jest kwotą niemalże zaporową. Komu więc warto więc polecić najnowszą kartę marki ASUS? Przede wszystkim wszelkiej maści overclokerom oraz wymagającym użytkownikom nie patrzącym na koszty sprzętu. 

Krzysztof Mocek

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Asus | Karta graficzna | NVIDIA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy