Cała prawda o cenach internetu
Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawił analizę cen usług dostępu szerokopasmowego świadczonych w ramach umów BSA przez operatorów alternatywnych i TP.
Analiza stwierdza, że w ciągu dwóch ostatnich lat nastąpił znaczny wzrost liczby osób korzystających z internetu, przyrost abonentów, oraz wyraźny spadek cen szerokopasmowego dostępu do sieci przy jednoczesnym wzroście popularności usług szerokopasmowych. Ważną zmianą w warunkach świadczenia usług szerokopasmowych było zlikwidowanie tzw. limitów transferów, które obecnie nie występują w ofertach największych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce.
W raporcie możemy przeczytać, że rozwój rynku dostępu do sieci internet w ostatnim roku spowodowany był głównie częściowym uwolnieniem rynku usług telekomunikacyjnych. Tempo wzrostu liczby użytkowników internetu jednak nie było zadowalające i w związku z tym Prezes UKE w roku 2006 podjął szereg decyzji, które przyczyniły się między innymi do zwiększenia liczby osób korzystających z usług dostępu do sieci internet i znacznego spadku cen - tak przynajmniej uważa Urząd..
Analiza UKE przypomina, że na początku bieżącego roku pojawiły się pierwsze oferty operatorów alternatywnych wykorzystujących ofertę ramową BSA. GTS Energis i Netia jako pierwsi operatorzy alternatywni rozpoczęli świadczenie usługi dostępu szerokopasmowego klientom detalicznym podłączonym do sieci TP.
Pod koniec czerwca 2007 r. usługi dostępu szerokopasmowego przy wykorzystaniu infrastruktury TP zaoferowało Tele2., a z początkiem lipca 2007 r. również Telefonia Dialog.
Wszyscy operatorzy przygotowali swoje oferty na bazie oferty TP i świadczą je na bardzo podobnych warunkach. Stosują nawet zbliżone techniki marketingowe, tzn. w pierwszych okresach rozliczeniowych stosują duże upusty cenowe, a następnie opłata abonamentowa drastycznie wzrasta, w niektórych przypadkach nawet pięciokrotnie.
Wyjątkiem wśród analizowanych ofert jest usługa DialogNet Globalny, której miesięczne abonamenty są stałe przez cały okres obowiązywania umowy. Wszyscy operatorzy, którzy rozpoczęli świadczenie usługi dostępu szerokopasmowego stosują te same okresy obowiązywania umów oraz oferują usługi o takich samych parametrach przepustowości. Mimo tylu podobieństw oferty poszczególnych operatorów różnią się między sobą.
Z analizy wynika, że dzięki decyzjom Prezesa UKE podjętym w roku 2006 możliwe było pojawienie się konkurencyjnych ofert w zakresie dostępu szerokopasmowego dla klientów Telekomunikacji Polskiej dzięki hurtowej usłudze Bitstream Access. Do końca kwietnia 2007 r. umowy w tym zakresie podpisane zostały przez Telefonię Dialog, Netię , GTS Energis , e-Tel Polska , E-TELKO , ETOP . Długie Rozmowy, Tele2, Intertele, Exatel. Spośród wymienionych Spółek cztery rozpoczęły już świadczenie usług dostępu do sieci Internet klientom indywidualnym.
Mimo pojawienia się konkurencji, która ma możliwość świadczenia usług na łączach TP, nie zmieniła ona jednak swojej oferty i nie obniżyła opłat abonamentowych od ponad pół roku.
Najważniejsze z punktu konkurencyjności jednak jest to, że abonenci mają w końcu realną możliwość wyboru firmy, z której usług chcieliby skorzystać. Porównując oferty poszczególnych operatorów mogą wybrać najbardziej atrakcyjną ofertę usługi dostępu do sieci internet.
Ostatnie kroki konkurencji, tzn. oferta Netii (rok dostępu do sieci za darmo), świadczą, że operatorzy telekomunikacyjni są gotowi rezygnować ze swojej marży w celu pozyskania nowych klientów usług szerokopasmowych. Dzięki pozyskaniu większej grupy abonentów mają szansę w przyszłości zaoferować im dodatkowe usługi multimedialne takie jak wideo na żądanie czy telewizję.
W artykule wykorzystano fragmenty z raportu "Porównanie cen Internet BSA z ofertą TP"