Czy TikToka można zakazać? Amerykanie właśnie nad tym pracują

Amerykańscy rządzący mają już coraz bardziej po dziurki w nosie chińskiej aplikacji. Po szeregu kontrowersji wyciekach danych i niejasnych praktykach popularnego programu doszło do zablokowania go na niektórych sprzętach rządowych. Czy przyszedł czas na zablokowanie TikToka w całych Stanach Zjednoczonych? Kilku reprezentantów już przygotowuje ustawę!

TikTok zakazany w USA?

Rośnie liczba stanów w USA, które już zakazały (albo dopiero nad tym pracują) korzystania z aplikacji TikTok na urządzeniach rządowych. Dla niektórych reprezentantów jest to jednak tylko półśrodek. Chcieliby całkowitego zakazu korzystania z TikToka na terenie Stanów Zjednoczonych. Czy to w ogóle możliwe?

Za pomysł odpowiada Marco Rubio, senator z Florydy. Wspólnie z republikaninem Mike'em Gallagherem z Wisconsin oraz jednym z przedstawicieli demokratów zaproponował, aby przyjęto ogólnokrajowy zakaz korzystania z chińskiej platformy społecznościowej. Ustawa ma nosić nazwę „Zapobieganie narodowemu zagrożeniu inwigilacji Internetu, opresyjnej cenzury i wpływu oraz uczenia algorytmicznego przez ustawę Komunistycznej Partii Chin”, a w skrócie ANTI-SOCIAL KPCh. 

Reklama

Droga do wdrożenia takiej ustawy — przynajmniej w teorii — jest dość prosta. Po przyjęciu jej przez kongres trafi na biurko prezydenta. Joe Biden musiałby taki dokument podpisać, a wówczas w ciągu 30 dni od tamtego momentu wszystkie transakcje i usługi świadczone przez omawianą firmę zostałyby zablokowane na terytorium USA.

TikTok to sprawa ponadpartyjna

Bardzo ważne w sprawie nowego pomysłu dotyczącego zakazania TikToka jest to, że dyskusja zaczyna odbywać się bez podziału na partie polityczne. Nie jest to pierwszy raz, gdy któryś z amerykańskich polityków pragnie zakończenia działalności aplikacji na terenie kraju. Bezprecedensowe jest jednak współdziałanie republikanów i demokratów w tej materii.

Do tej pory podobne dyskusje dotyczyły niemal wyłącznie tego pierwszego środowiska. Wiele na ten temat miał do powiedzenia republikański prezydent Donald Trump. W ostatnim czasie do głosu często dochodzili kongresmeni związani z partią republikańską. Najnowszy pomysł ustawy łączy jednak środowiska dwóch największych ugrupowań w USA i to pozwala stwierdzić, że niezależnie od podziału, amerykańscy politycy zaczynają mieć coraz więcej obaw wobec chińskiej aplikacji. 

O co chodzi Amerykanom?

Główne zarzuty stawiane wobec aplikacji TikTok dotyczą spraw związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym, zarówno w kontekście obywateli, jak i państwa jako całości. Nie tak dawno pierwszy stan zdecydował się na postawienie konkretnych zarzutów. Te dotyczyły nieuczciwego informowania użytkowników o zasadach przechowywania i przekazywania zbieranych danych oraz dostępu młodych osób do treści dla nich nieprzeznaczonych.

Potencjalny zakaz TikToka w USA byłby zatem kolejnym epizodem rywalizacji pomiędzy USA a Chinami. W Stanach coraz bardziej zwraca się uwagę na potencjalne szpiegostwo wynikające z korzystania z chińskiego sprzętu i programów. To było również powodem wstrzymania certyfikacji dla urządzeń m.in. od Huawei czy ZTE. 

Oceniać taki stan rzeczy można dwojako. Z jednej strony nie starczy palców obu rąk, aby policzyć skandale wynikające z działań chińskich firm, które bardzo często mają ścisłe powiązania z Komunistyczną Partią Chin. Z drugiej jednak niektórzy komentatorzy oceniają działania władzy jako paranoiczne i noszące znamiona szaleństwa.

TikTok w USA to sprawa na tak lub nie

Nie wydaje się, aby taki temat dało się rozwiązać przy pomocy półśrodków. Nie od dziś wiadomo, że pewne pokrętne przepisy czy zakazy da się bardzo łatwo obejść, a dopiero całkowite przeciwdziałanie może przynieść wymierne korzyści.

W takiej sytuacji senatorzy w USA muszą zadać sobie proste pytanie. Czy realnie rzecz biorąc, TikTok może stanowić zagrożenie dla kraju i jego obywateli? Jeżeli są na to konkretne dowody i powszechnie używana aplikacja może przynieść negatywne skutki, to droga jest jedna — całkowite zbanowanie TikToka w Stanach Zjednoczonych.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy