Do Ukrainy zmierza ogromna kolumna wyrzutni rakietowych

W rosyjskich mediach społecznościowych pojawił się niepokojący materiał filmowy, na którym uwieczniono ogromną kolumnę pojazdów z wyrzutniami rakietowymi Grad zmierzającą na ukraiński front.

W rosyjskich mediach społecznościowych pojawił się niepokojący materiał filmowy, na którym uwieczniono ogromną kolumnę pojazdów z wyrzutniami rakietowymi Grad zmierzającą na ukraiński front.
Do Ukrainy zmierza ogromna kolumna wyrzutni rakietowych BM-21 Grad /Ukraine Weapons Tracker /Twitter

Rosyjska armia wydaje się mieć nieskończone zasoby pojazdów i sprzętu wojskowego. Siły Zbrojne Ukrainy każdego dnia niszczą od kilkunastu do kilkudziesięciu wszelkiej maści pojazdów rosyjskiego agresora, a pomimo tego faktu, na front dostarczane są nowe, i to w dużych ilościach.

W rosyjskich mediach społecznościowych pojawił się niepokojący materiał filmowy, na którym uwieczniono ogromną kolumnę pojazdów z wyrzutniami rakietowymi BM-21 Grad zmierzającą do Ukrainy. Rosjanie nauczyli się przez ostatnie 1,5 roku wojny, że nie można bagatelizować bezpieczeństwa takich systemów w starciu z dronami kamikadze.

Reklama

Wielka kolumna systemów rakietowych BM-21 Grad

Jako że Siły Zbrojne Ukrainy zbudowały swoją "Armię Dronów" z tysięcy najróżniejszych urządzeń latających, Rosjanie wyposażyli swoje systemy rakietowe Grad w specjalne kraty i siatki osłaniające przed uderzeniami dronów. Nie zapewniają one pełnego bezpieczeństwa, ale w większości przypadków dzięki nim udało się ograniczyć rozmiar zniszczeń, a następnie szybko przywrócić sprzęt do służby.

Wyrzutnie Grad są bardzo niebezpieczne, ponieważ to właśnie za ich pomocą Rosjanie bombardują ukraińskie miasta amunicją termobaryczną czy zapalającą, w wyniku działania której człowiek umiera w ogromnych cierpieniach.

Obecnie rosyjska armia czyni spore postępy we wschodniej części obwodu charkowskiego, gdzie niemal rok temu doszło do potężnych starć, w wyniku których Siły Zbrojne Ukrainy wygnały agresora na teren obwodu ługańskiego. Teraz Kreml chce ponownie zaatakować tę część Ukrainy z myślą o szybkim zajęciu Charkowa, a następnie udania się w kierunku Kijowa, stolicy Ukrainy.

Od kilku dni trwają bardzo ciężkie walki w okolicach Kupiańska. Dziś (10.08) ukraińskie władze ogłosiły przymusową ewakuację miasta. Już drugi raz podczas tej wojny, Kupiańsk i okolice mogą znaleźć się pod rosyjską okupacją.

Rosjanie chcą zająć Charków i ruszyć na Kijów

BM-21 Grad to radziecka samobieżna wieloprowadnicowa wyrzutnia pocisków rakietowych kal. 122 mm opracowana na początku lat 60. XX wieku. System wyposażono w 40 wyrzutni pocisków rakietowych po 10 w 4 rzędach. Mogą one wystrzelić pociski na odległość od 20 do 45 km. Co ciekawe, czas wystrzelenia pełnej salwy wynosi 20 sekund.

Wyrzutnia jest osadzona na podwoziu samochodu ciężarowego Ural-375D 6x6. Napędzany jest on chłodzonym wodą silnikiem benzynowym V8 o mocy 180 KM i osiąga maksymalną prędkość na drodze 75 km/h, zaś jego zasięg wynosi 750 km.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: BM-21 Grad

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy