Internet Rzeczy - niewidoczny, ale zawsze w służbie człowieka

. /123RF/PICSEL
Reklama

Od transportu i przemysłu ciężkiego, przez medycynę i rolnictwo, na autonomicznych samochodach kończąc - urządzenia podłączone do sieci występują w każdej dziedzinie życia. A to dopiero początek – sztuczna inteligencja wprowadzi Internet Rzeczy na zupełnie nowy poziom.

"Wielki pisarz science fiction, Artur C. Clakre, powiedział, że dostatecznie zaawansowana technologia niczym nie różni się od magii" - przy pomocy tego cytatu Artur Długosz z Intela doskonale podsumowuje "niewidzialne" rozwiązania z kategorii Internetu Rzeczy (IoT). Projekty IoT, nieustannie komunikujące się ze sobą, a także z globalną siecią, stałą się standardem. Często nie mamy pojęcia o ich istnieniu, tymczasem pomagają one ludziom każdego dnia. To realnie dostępna i działająca technologia, a nie projekty, które może kiedyś zostaną wdrożone. Podajmy kilka przykładów technologii, w produkcji których uczestniczyła firma Intel.

Reklama

Inteligentny kask i kombinezon od Cybercom

Praca na budowie wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności. Dokładna analiza środowiska, jak na przykład informowanie o nagłych lub niebezpiecznych zdarzeniach w czasie rzeczywistym, pomoże zminimalizować ryzyko wypadku. Inteligentny kask firmy Cybercom zaprojektowany przy współpracy z Intelem, na bieżąco sprawdza lokalizację pracownika i informuje, czy nie znajduje się on w pobliżu niebezpiecznych maszyn. Na podobnej zasadzie działa kombinezon dla pracownika. Jeśli osoba mająca na sobie specjalny strój, znajdzie się w strefie oznaczonej jako niebezpieczna (o niebezpieczeństwie informuje specjalny beacon),umieszczone w górnej partii światła zaczną pulsować, informując o zagrożeniu. Kombinezon, za sprawą zainstalowanych akceleratorów, poinformuje odpowiednie osoby o potencjalnie niebezpiecznej sytuacji, np. jeśli pracownik upadł, i nie porusza się przed dłużej niż 30 sekund.   

Smart Machines - Hiab

Praca dźwigów wymaga stałego monitoringu oraz efektywnego zarządzania nimi zarówno podczas okresu gwarancyjnego, jak i po jego zakończeniu. Nieprawidłowa eksploatacja sprzętu prowadzi do jego uszkodzenia, a w efekcie skutkuje wysokimi kosztami naprawy. Rozwiązanie Internetu rzeczy dostarczone przez Intel dla firmy Hiab zawiera serię czujników zamontowanych na dźwigu, które monitorują ładunek, ciśnienie, wibrację oraz korelują je z danymi z komputera pokładowego, które następnie są magazynowane i wysyłane do chmury. Wnioski pozwalają ocenić, czy klient wykorzystuje sprzęt zgodnie z jego przeznaczeniem. Dzięki takiemu zastosowaniu możliwa jest duża redukcja kosztów programów gwarancyjnych, jak również lepsze zrozumienie sposobów używania maszyn. Kolejną ogromną korzyścią jest wykorzystanie systemu do zbudowania nowego modelu biznesowego, gdzie sprzęt oferowany jest w modelu wynajmu jako usługa, a klienci płacą za masę podnoszonego towaru.

Smart Parking

Dedykowane rozwiązania parkingowe dla centrów handlowych i firm często bazują na starych metodach przekazywania danych. Aby rozwiązania te były atrakcyjne dla klienta, wymagają dużych skal implementacji. Technologia Smart Parking to inteligentny system, który jest łatwy w skalowaniu i implementacji, umożliwia efektywne zarządzanie miejscami parkingowymi. Użytkownicy, przy pomocy aplikacji, mogą sprawdzać status miejsc parkingowych,  nie tego rozwiązania jest więc przede wszystkim komfort użytkowników
i możliwość rezerwacji miejsca parkingowego z wyprzedzeniem, poprzez aplikację mobilną.

Smart Energy

Brak możliwości monitorowania, przewidywania i kontroli zużycia energii przez przedsiębiorstwa generuje większe koszty, przyczynia się do obniżenia efektywności i zwiększa ryzyko niepotrzebnych przestojów. Router energetyczny 3City Smart Energy pozwala zarządzać przepływem energii wewnątrz lokalnej sieci i przekazuje na żywo informacje do administratorów systemu. Dzięki temu administrator może wyłączyć nieefektywne procesy lub na podstawie zebranych danych przygotować lepsze estymacje dla przyszłych projektów. Główną zaletą jest znaczne zmniejszenie kosztów energii poprzez zastosowanie przystępnego rozwiązania dedykowanego firmom z wielu branż. W wyniku zastosowania tego rozwiązania, powstają firmy takie jak np. Energomat, oferująca niższe stawki energii elektrycznej dla swoich klientów.

Smart Tele Medicine

Długie kolejki do lekarza, a co za tym idzie utrudniony kontakt jest częstym powodem tego, że pacjenci bagatelizują lub ignorują symptomy, które mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób starszych. Rozwiązanie Tele Medicine firmy Comarch działające na podzespołach Intela, umożliwia pacjentom przeprowadzenie podstawowych badań w zaciszu swojego domu oraz ich konsultacji z lekarzem, mającym dostęp do wyników i historii zdrowotnej danego pacjenta w czasie rzeczywistym. Dzięki temu regularne przeprowadzanie testów pozwala szybciej i dokładniej zdiagnozować chorobę, co z kolei obniża koszty przyszłego leczenia oraz zwiększa szanse na powodzenie leczenia.

Kolejny krok - sztuczna inteligencja

Pojęcia takie jak: Sztuczna inteligencja, pojęcie deep learning (głębokie uczenie korzystające z systemów neuronowych) i uczenie maszynowe (machine learning, działanie i uczenie się w oparciu o algorytmy utworzone na podstawie zebranych danych) nie narodziły się wczoraj, ale dopiero w najbliższych latach będziemy dysponować na tyle zaawansowanymi technologiami, aby poradzić sobie z tymi wyzwaniami na niespotykanym dotychczas poziomie. Ludzki mózg jest budowany z ponad 100 mld neuronów. Najbardziej rozwinięta sieć neuronowa składa się z miliarda węzłów. Ta liczba będzie rosła, a możliwości obliczeniowe maszyn zostaną wykorzystane przy kolejnych rozwiązaniach Internetu Rzeczy, zarówno korzystających z technologii Intela, jak i innych firm.  


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Internet Rzeczy | Intel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy