Kilka godzin na słońcu i objawy udaru. "Pot i zawroty głowy"
Objawy udaru słonecznego mnie zaskoczyły. Najpierw poczułem się słabo. Pomyślałem, że jestem zmęczony. Po chwili oblałem się potem i musiałem się położyć. Inaczej bym się przewrócił. Dopiero lekarz powiedział mi, że mam klasyczny udar słoneczny. Idą upały. Lepiej wiedzieć, na co musisz uważać.
Spis treści:
To miał być kolejny, wyjątkowo upalny dzień. Byłem wtedy znacznie młodszy i nawet przez myśl mi nie przeszło, że silne słońce przy wysokiej temperaturze powietrza może stanowić zagrożenie dla zdrowia.
Wcześnie rano pojechałem na popularne warszawskie baseny SKRA, gdzie czekali na mnie znajomi. Było bardzo miło, czas szybko biegł, a ja praktycznie non-stop przebywałem na słońcu.
Nawet cieszyłem się z tego, w końcu zawsze warto się trochę opalić.
Objawy udaru słonecznego po kilku godzinach na basenie
Tak się złożyło, że krótkie chwile ochłody zdarzały się tylko wtedy, kiedy pływałem w basenie. Po ok. 10 godzinach pojechałem do domu. Już w trakcie podróży autobusem zauważyłem, że jestem mocno spocony i bardzo boli mnie głowa. Pojawiły się objawy typowe dla zatrucia żołądkowego, jak nudności czy wymioty. Były także objawy nietypowe, jak nagłe opadanie z sił i wysoka gorączka.
Moja rodzina widząc, w jakim jestem stanie, zawiozła do szpitala. Tam po raz pierwszy w życiu usłyszałem zaskakującą diagnozę: udar słoneczny.
Typowe objawy udaru słonecznego:
- zwiększone pocenie się
- postępujący brak sił
- blada i wilgotna skóra
- nudności lub wymioty
- wysoka temperatura
- bóle i zawroty głowy
- szybkie, dobrze wyczuwalne tętno
- przyspieszone bicie serca
- skurcze i zwiotczenie mięśni
- zaburzenia widzenia
- możliwa utrata przytomności
Po powrocie do domu moja rodzina zgodnie z zaleceniem lekarza okryła mnie ręcznikami, które wcześniej zostały namoczone zimną wodą. Piłem dużo płynów, a także starałem się zasnąć, choć było to bardzo trudne. Po raz pierwszy na słońce wyszedłem po tygodniu, choć zrobiłem to z ogromnym lękiem.
Co to jest udar słoneczny?
Udar słoneczny to odmiana udaru cieplnego, którego przyczyną jest miejscowe działanie promieni słonecznych na kark oraz skórę głowy. Organizm traci zdolność do termoregulacji i wskutek nadmiernego nasłonecznienia zaczyna się przegrzewać. Udar słoneczny przyczynia się do zaburzeń pracy mózgu i tzw. przekrwienia opon mózgowych. Doprowadza do zaburzeń w utrzymaniu równowagi, a także wpływa na układ nerwowy.
Udar słoneczny może się zdarzyć podczas długiego przebywania na otwartej przestrzeni przy silnym słońcu lub przy dużym wysiłku fizycznym w czasie upału.
Jak uchronić się przed udarem cieplnym?
Należy pamiętać o dostarczaniu organizmowi dużej ilości płynów, czyli wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie. Warto ograniczać do minimum wszelką aktywność fizyczną w godzinach największego nasłonecznienia, czyli w godzinach między 11.00 a 16.00.
W najbardziej upalne dni należy słońca zdecydowanie unikać i spędzać jak najwięcej czasu w cieniu. Przed udarem słonecznym może nas uchronić nakrycie głowy oraz przewiewne i lekkie ubranie.
Udar cieplny. Co robić i jak wygląda pierwsza pomoc?
- Poszkodowanego z udarem cieplnym przenieść do zacienionego i przewiewnego miejsca
- stosować zimne okłady na twarz oraz szyję
- położyć chorego na plecach, z nogami uniesionymi lekko do góry
- na czoło oraz twarz położyć chłodne kompresy
- skrapiać tułów i kończyny chorego letnią wodą (nie należy okładać poszkodowanego lodem, ponieważ może to doprowadzić do szoku termicznego)
- osobie z udarem cieplnym podawać wodę z odrobiną soli lub chłodną herbatę
Jeśli poszkodowany jest bliski utraty przytomności, trzeba ułożyć go w pozycji bocznej i stale kontrolować oddech. W tej sytuacji należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe.
Moja przygoda z udarem słonecznym pozostawiła ślad w mojej psychice do dziś. Kiedy słyszę informację o nadchodzących, tropikalnych upałach czuję niepokój i wiem, że muszę być bardzo ostrożny. W takie dni zdecydowanie unikam słońca i wolę przebywać w zacienionych miejscach.
Zrozumiałem także, jak ważne jest podczas upałów picie dużej ilości wody. Z udarem słonecznym nie ma żartów i przez wyjątkowo silne słońce można się znaleźć w stanie zagrożenia zdrowia, a nawet życia.