Komputery pomogą walczyć ze schizofrenią

Zespół naukowców z San Francisco przekonuje, że znalazł skuteczny sposób na walkę ze schizofrenią. Opracowany przez nich program komputerowy może nawet powodować złagodzenie objawów tej nieobliczalnej choroby.

Ludzki mózg jest powszechnie uważany za najbardziej zaawansowany i skomplikowany komputer. Niektóre jego funkcje faktycznie można porównać do działania maszyny, choć przy dogłębnej analizie okazuje się to dużym uproszczeniem. Szczególnie, że różnego rodzaju stany chorobowe wciąż stanowią tajemnicę dla neurologów. W leczeniu jednego z najbardziej nieobliczalnych - schizofrenii - wkrótce mogą pomóc komputery.

W czasopiśmie "Neuron" pojawił się artykuł traktujący o badaniach naukowców z San Francisco Veteran's Administration and the University of California pod przewodnictwem Karuny Subramaniam. Ich zadanie polegało na przeanalizowaniu stanu 31 pacjentów cierpiących na zaawansowaną postać schizofrenii. Do eksperymentu wybrano osoby, które borykają się z chorobą co najmniej połowę swojego życia.

Pacjenci z zaawansowaną schizofrenią byli poddawani stymulacji przez program komputerowy, nad którego stworzeniem pracowano niemal 20 lat. Aplikacja jest prosta w swoich podstawach, choć wymaga skupienia od używającej jej osoby. Dzięki niej zwiększa się motywacja schizofreników oraz poprawia się pamięć i zdolności kognitywne. Zespół Karuny Subramaniam wychodzi z założenia, że by osiągnąć oczekiwany efekt, mózg trzeba regularnie ćwiczyć, podobnie jak mięśnie.

Reklama

Program pomaga użytkownikom ćwiczyć podstawowe funkcje mózgu, które ulegają zaburzeniu u chorych, m.in. rozróżnianie dźwięków "ba" i "da" oraz rozpoznanie czerwonego motyla pojawiającego się na ekranie. Wystarczy zaledwie 80 godzin stymulacji, by osiągnąć zauważalną poprawę stanu zdrowia schizofreników na okres co najmniej 6 miesięcy.

Przedstawionym wynikom badań na pewno będą jeszcze przyglądały się autorytety z całego świata, choć już teraz obserwacje Karuny Subramaniam można nazwać przełomem w leczeniu schizofrenii. Jest nadzieja na normalne życie dla osób, które zostały dotknięte tą wyniszczającą chorobą.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: program komputerowy | schizofrenia | Mózg | Neurologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy