Mówisz w "Miami English"? To pytanie możesz usłyszeć w USA

Angielskie słowa zlewają się z hiszpańskimi i tworzą zupełnie nowy język zwany "Miami English", którym posługuje się coraz więcej osób w Stanach Zjednoczonych. Z czasem to właśnie ten język może być najczęściej używanym w USA.

Lingwiści przecierają oczy ze zdumienia - na ich oczach powstaje zupełnie nowy język, którym posługuje się coraz więcej osób w Stanach Zjednoczonych. To zdumiewająca mieszkanka dwóch języków: angielskiego i hiszpańskiego, która została nazwana "Miami English". Powstają zupełnie nowe słowa i nowa gramatyka. Znajomość tylko jednego z tych dwóch języków nie wystarczy, aby móc porozumiewać się w "hiszpano-anglo".

Po raz pierwszy nowy język pojawił się w Miami, które jest jednym z najbardziej dwujęzycznych miast USA. Na Florydzie mieszka duża społeczność latynoska, która od lat posługiwała się wyłącznie językiem hiszpańskim. Z czasem język angielski zaczął mieszać się z hiszpańskim. Powstawały zupełnie nowe wyrażenia i zwroty.
Lingwiści obserwują to zjawisko od mniej więcej 10 lat. Ich zdaniem powstanie nowego dialektu stanowi piękny przykład tego, jak języki ludzkie nieustannie się zmieniają  

Reklama

W 2022 roku lingwiści przeprowadzili badania wśród mieszkańców południowej Florydy. Najpierw zapytali 33 osoby w Miami co sądzą o ponad 50 zdaniach typowych dla nowego języka "Miami English". Musieli ocenić, czy zdania brzmią "idealnie", "w porządku", "niezręcznie" lub "okropnie". Następnie o wykonanie podobnego zadania poproszono osoby mieszkające w innych częściach Stanów Zjednoczonych.

Badania wykazały, że dla mieszkańców Miami dialekt ten zazwyczaj brzmiał "naturalnie". Wszystkim poza Florydą wydawał się on znacznie bardziej obcy i wręcz niezrozumiały. Naukowcy są przekonani, że nowy język będzie się stopniowo rozprzestrzeniał na cały obszar Stanów Zjednoczonych. Społeczność latynoska w USA jest coraz potężniejsza i niewykluczone, że kiedyś to właśnie "Miami English" stanie się równie popularny jak angielski.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: angielski | USA | język obcy | latynosi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama