Nadchodzi zima El Niño. Na myśl o niej naukowcy łapią się za głowy

Połowa USA zasypana śniegiem, a połowa walcząca z suszą. Ta zima w Stanach Zjednoczonych może być pogodowym rollercosterem. Z pogodą było już źle, ale tej zimy może być gorzej. Koszmar nosi hiszpańską nazwę El Niño.

El Niño to zjawisko pogodowe związane z globalnym ociepleniem, które negatywnie wpływa na wszystkie kontynenty. Powodem jest utrzymywanie się zbyt wysokiej temperatury wody w strefie równikowej Pacyfiku. Powstaje wtedy, kiedy słabną wiejące ze wschodu silne wiatry zwane pasatami, które nie ochładzają wody w Pacyfiku. Zjawisko otrzymało nazwę El Niño (po hiszpańsku chłopiec, dzieciątko), gdyż początkowo łączono je z okresem Bożego Narodzenia.

W tym roku El Niño zaczął się już w czerwcu, co bardzo zaniepokoiło naukowców. Obawiają się, że może wpłynąć na pogodę w Stanach Zjednoczonych podczas nadchodzącej zimy. To zdarzało się w przeszłości (ostatnim razem El Nino pojawiło się w 2019 r.), ale w tym roku może szaleństwo pogodowe może pojawić się w zupełnie nieznanej skali powodując ekstremalne zmiany temperatury i opadów. Szczególnie zagrożone takie stany jak Teksas, Luizjana i Missisipi, które niedawno dotknęła susza. Tym razem dla odmiany zimą El Niño może zafundować im ekstremalne powodzie. Meteorolodzy obawiają się, że prognozowanie pogody będzie przypominało ruletkę w kasynie - klimat na Ziemi bardzo się rozregulował przez globalne ocieplenie.

Reklama

Według amerykańskiej organizacji National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) El Niño ma szansę wpłynąć na temperatury i opady w całych Stanach Zjednoczonych. W północnej części USA temperatura może być wyższa niż zwykle, a w południowej części kraju będzie wyjątkowo zimno i deszczowo. Eksperci uważają, że mieszkańcy stanów znanych z łagodnych zim mogą w tym roku przeżyć szok, kiedy za oknem po raz pierwszy zobaczą śnieg. 

El Niño dotknie Polskę?

Według ekspertów z World Economic Forum El Niño wpłynie na pogodę w  na całym świecie, choć najbardziej odczują to mieszkańcy USA. W Azji Południowo-Wschodniej, Indiach, północno-wschodniej Australii, Amazonii i południowej Afryce El Niño zwiększa ryzyko suszy. 

W 2023 roku przewiduje się, że El Niño będzie miał wpływ na pogodę w Polsce. Czeka nas zmienna zimowa aura - dodatkowe opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz samego deszczu. Temperatura ma utrzymywać się na poziomie normy, choć spodziewane są również okresy, w których mogą wystąpić silne mrozy. Zjawisko El Niño jest czymś nowym dla mateorologów, co jest związane ze zmianami klimatycznymi. Nikt do końca nie wie, jak wpłynie na naszą pogodę w czasie zimy. Na pewno możemy zapomnieć o zimach, które występowały w Polsce jeszcze kilka lat temu. Nadchodzi czas zim El Niño.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: El Niño | efekt cieplarniany | pogoda | USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy