NASA buduje makietę statku kosmicznego przyszłości

Inżynierowie z Marshall Space Flight Center i Johnson Space Center w Houston - na zlecenie NASA - konstruują makietą statku kosmicznego, który w przyszłości zabierze astronautów na Księżyc, Marsa czy odległe asteroidy.

Makieta powstaje w tym samym budynku, w którym kilkadziesiąt lat temu zbudowano księżycowy łazik Apollo. Ta składa się jednak ze złomu, co tak naprawdę nie przeszkadza konstruktorom w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań. Prace sprowadzają się na razie do nadania bazie/statkowi właściwego kształtu i wielkości. Konstruktorzy zastanawiają się również nad wyposażeniem, czyli m.in. systemem podtrzymywania życia i przechowywania żywności. Jednym z niego elementów będą także drukarki 3D, które umożliwią wykonanie praktycznie każdego przedmiotu, w tym elementów wyposażenia i części statku.

Nie mogło zabraknąć rozwiązań dla ewentualnej hodowli żywności, która w przestrzeni wydaje się obowiązkowa - szczególnie w kontekście dalekich wypraw. Istotne są również systemy oczyszczania wody i ochrony przed kosmicznym promieniowaniem.

Czy cokolwiek uda się w ten sposób stworzyć. O tym przekonamy się za kilka lub kilkanaście lat. Tym bardziej, że podobne przedsięwzięcia realizuje kilku graczy z branży kosmicznej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: statek kosmiczny | NASA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy