NASA: Nie ruszajcie naszego sprzętu na Księżycu

Część sprzętu z którego korzystano przy wyprawach na Księżyc, nadal znajduje się na naszym naturalnym satelicie. NASA przypomniała sobie o tym i prosi, żeby tego wszystkiego co tam leży, nie ruszać przy okazji innych misji kosmicznych.

93-stronicowy dokument, który zostanie wydany przez NASA już w lipcu, zawiera "instrukcję obsługi artefaktów", pozostawionych przez pierwszych ludzi na Księżycu. Można w nim przeczytać zalecenia, mające chronić pozostawione w przeszłości elementy przed negatywnym wpływem ewentualnych lądowników, które dotrą na Srebrny Glob.

NASA jest zdania, że powinna wystarczyć kilkudziesięciometrowa strefa ochronna wokół każdego z artefaktów. Dokument wymienia ich listę, wraz ze wskazaniami, co powinni robić astronauci - łącznie ze wskazaniami dotyczącymi miejsca i sposobu podchodzenia do lądowania.

Złośliwi komentatorzy twierdzą, że całość wytycznych można w sumie sprowadzić do: "nie lądujcie w naszych kraterach, to my nie będziemy lądować w waszych; ale głównie, to wy nie lądujcie u nas".

Oczywiście, badacze NASA nie mogą wprost zażądać, żeby nikt nie ruszał elementów wyposażenia, pozostawionych na Księżycu. Nie jest to teren należący do jakiegokolwiek kraju, organizacji czy osoby; nie podlega też prawu międzynarodowemu. Pozostaje więc jedynie grzecznie poprosić.

Reklama

Kira

http://gadzetomania.pl

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: księżyce | Księżyc | NASA | astronauci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy