Pierwszy film z Marsa wysłany przez łazik Perseverance

NASA na specjalnej konferencji podzieliła się nowymi multimediami z lądowania łazika 18 lutego. Agencja zaprezentowała film z lądowania Perseverance na Marsie, a także panoramę wykonaną przez sprzęt NASA. Pokazano również panoramiczne zdjęcie, pierwsze analizy oraz... plik dźwiękowy.

Przypomnijmy, proces lądowania rozpoczął się o 21:38, wraz z odłączeniem kapsuły lądowania z samym łazikiem od modułu służącego do podróży z Ziemi na orbitę Marsa. Następnie łazik z kapsułą weszły w atmosferę, ta sekwencja lądowania była nazywana "siedmioma minutami grozy". W dalszym etapie rozpoczął się proces hamowania, na który składało się rozłożenie specjalnego spadochronu.

Po osiągnięciu około czterech kilometrów nastąpiło odłączenie tylnej osłony, a specjalna platforma - dzięki silnikom manewrującym - zaczęła proces osadzania łazika na Marsie.

Reklama

Na wysokości około 21 metrów nastąpiła separacja łazika, który został wypuszczony w dół i spokojnie osadzony na powierzchni. Perseverance zetknął się z Czerwoną Planetą 410 sekund od wejścia w atmosferę o godzinie 21:55.

Najważniejszym udostępnionym materiałem było wideo bezpośrednio z lądowania łazika:

"Pierwszy raz  udało nam się uchwycić takie wydarzenie jak lądowanie na Marsie" - powiedział Michael Watkins z NASA.

Kolejny materiał udostępniony przez NASA do zdjęcie panoramiczne wykonane przez Perseverance:

Opisano również pierwsze obserwacje dokonane przez łazik:

Pojawił się również plik dźwiękowy z Marsa - można go "odsłuchać" na platformie Soundcloud

Jakie jest zadanie łazika i całej misji?

Perseverance ma wstępnie działać przez jeden rok marsjański (687 dni ziemskich). W tym czasie ma skryć kilkadziesiąt wywierconych próbek skalnych w małych tubach, które zostaną pozostawione na powierzchni. NASA i ESA opracowały wielomiliardowy plan, aby pod koniec dekady wyruszyć po te cylindry. Będzie to skomplikowane przedsięwzięcie z udziałem drugiego łazika, rakiety marsjańskiej i ogromnego satelity, który dostarczy materiały z Jezero do domu.

Syn polskiej legendy pracuje w NASA - zdradza sekrety marsjańskich misji

Łazik używa 25 kamer, najwięcej z wszystkich łazików - 19 osadzonych na łaziku, trzy na osłonie podczas lądowania, dwie na dronie i jedna na module lądowania. Wymiary Perseverance to 2,7 na 2 na 2,2 metra, a jego masa startowa wynosi 1025 kg. Jest to pierwszy marsjański łazik z zestawem mikrofonów, a także specjalnym. miniaturowym helikopterem - Ingenuity Mars Helicopter. Dron może unieść się na wysokość pięciu metrów i oddalić od łazika maksimum około 50 metrów.

Nawet jeśli Perseverance odkryje coś, co wygląda jak biosygnatura, potencjalny dowód życia zostanie niemal na pewno zakwestionowany - tak, jak twierdzenia o starożytnych śladach życia na Ziemi. Sprowadzenie skał do dalszej, bardziej zaawansowanej analizy, będzie prawdopodobnie jedynym sposobem na rozstrzygnięcie wszelkich sporów na temat dawnej biologii na Czerwonej Planecie. Łazik przeprowadzi również analizy z myślą o przyszłej misji załogowej na Marsa, kolejnym ważnym kroku w podboju kosmosu przez ludzkość.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Perseverance | Mars 2020
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy