Polacy nie mogą żyć bez telefonu

Tylko 4,5 proc Polaków nie korzysta z telefonu - pozostali nie wyobrażają sobie bez niego życia. Jednak tylko 11 proc. ma smartfona. Raport z badania konsumenckiego 2011, wykonany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, rysuje ciekawy obraz "komórkowego Polaka".

Polacy nie potrafią już żyć bez telefonu komórkowego  fot. VJ
Polacy nie potrafią już żyć bez telefonu komórkowego fot. VJstock.xchng

Aż 96 proc. Polaków posiadających telefon komórkowy nie wyobraża sobie życia bez niego - wynika z raportu UKE. Całkowita średnia miesięczna opłata za korzystanie z telefonu komórkowego jest znacznie wyższa w przypadku osób płacących abonament (69 PLN), niż użytkowników kart pre-paid (42 PLN), czy mix (41 PLN). Ale jesteśmy gotów ją płacić.

Najczęściej wykorzystywanymi usługami telefonii komórkowej są połączenia wewnątrz własnej sieci, z których większość respondentów korzysta codziennie (63,0 proc.) lub kilka razy w tygodniu (30,2 proc.). Porównywalnie często wykonywane są połączenia do innych sieci komórkowych, do których 41,9 proc. respondentów dzwoni codziennie, a 39,6 proc. kilka razy w tygodniu. Popularną metodą komunikacji za pomocą telefonii komórkowej są również wiadomości tekstowe SMS, które są wysyłane codziennie przez 38,2 proc. respondentów, a przez blisko jedną trzecią (30,3 proc.) kilka razy w tygodniu.

Jak wspomniano na początku. tylko 4,5 proc. Polaków nie ma telefonu. Najczęściej korzystamy z komórek (56 proc), albo z obu urządzeń (27 proc.). Natomiast wyłącznie telefon stacjonarny ma 11,3 proc. Polaków. Skąd ten wybór? Ponieważ w połowie przypadków wystarczy telefon stacjonarny, a dla pozostałych komórka jest traktowana jako zbyt droga lub zbyteczna.

Nieco ponad połowa badanych (51,5 proc. badanych) uważa, że polski rynek telekomunikacyjny w ciągu ostatnich 5 lat zmienił się na lepsze. Zdecydowanie najczęściej wskazywanym zjawiskiem, które wpłynęło na pogorszenie opinii o rynku telekomunikacyjnym jest zbyt wysoki poziom cen (79,8 proc.).

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas