Samouczący się robot

Opracowany przez naukowców z Tokyo Institute of Technology robot, nie tylko z wielką precyzją wykonuję powierzone mu zadania ale dodatkowo potrafi dostosować się do zmiennych warunków pracy oraz uczyć się wykonywania coraz to nowych rzeczy.

Roboty już od dawna zastępują nas w wielu dziedzinach życia. Wystarczy przypomnieć tu o niedawnym pomyśle największego producenta elektroniki na świecie - Foxconnu, zakładającym zastąpienie żywych pracowników maszynami.

Pomimo dokładniejszego wykonania i tańszego utrzymania, wszelkiej maści roboty mają jedną poważną wadę - są zaprogramowane do danego zadania i trudno spodziewać się po nich różnorodności w wykonywanych czynnościach. Czy aby na pewno?

Z rozwiązaniem przychodzi technologia SOINN (self-organizing incremental neural network) co w zasadzie znaczy tyle co samo rozwijana sieć neuronowa. Dzięki niej robot posiada własną zbudowaną bazę wiedzy, którą może rozwijać poprzez stopniowe wykonywanie kolejnych czynności. Jak to wygląda w praniu? Zobaczcie sami na filmiku poniżej (angielski).

Reklama

pcformat_online
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy