Specjalna bakteria pomoże pokonać raka

Czy coraz bardziej zaawansowane technologie, m.in. postępy w terapii genowej już niedługo pozwolą nam pokonać raka?

Szczep bakterii atakujący tylko komórki rakowe już niedługo powinien zostać użyty jako nowy sposób dostarczania leków dla chorych na tą straszliwą chorobę. Według naukowca opisującego nową metodę walki z rakiem, testy z użyciem ludzi rozpoczną się już w 2013 roku.

Zarodniki bakterii Clostridium sporogenes, która jest powszechnie spotykana w ziemi , po wstrzyknięciu do organizmu pacjenta mnożą się jedynie w litych guzach. Podczas tego procesu, jest przez nie uwalniany specjalny pomagający w niszczeniu raka enzym. Anty-rakowy lek jest natomiast wstrzykiwany osobno, w specjalnej nieaktywnej formie. Kiedy dociera on do guza, enzym wydzielany przez bakterię aktywuje lek, który niszczy jedynie komórki rakowe.

Za pomocą inżynierii genowej, naukowcom udało się pokonać barierę, która uniemożliwiała wcześniejsze rozpoczęcie testów. Dzięki wprowadzeniu genu do DNA bakterii, znacznie ulepszyli oni efektywność wydzielanego przez mikroba enzymu, który jest odpowiedzialny za aktywację całego procesu.

Reklama

Nowa metoda jest z pewnością znaczącym krokiem, prowadzącym do prostej oraz bezpiecznej procedury, która ma duże szanse na poradzenie sobie z wieloma rodzajami litych guzów.

"Terapia zabije wszystkie typy komórek rakowych. Metoda jest lepsza od zabiegów chirurgicznych, zwłaszcza dla pacjentów wysokiego ryzyka, bądź tych u których guz jest trudno dostępny" - powiedział profesor Milton, jeden z twórców techniki. Jeżeli testy wypadną pomyślnie, nowa metoda w połączeniu z tradycyjnymi może znacznie zwiększyć szanse na wygranie walki z tą przerażającą chorobą.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: raki | bakterie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy