Reklama

Tegoroczny deszcz Perseidów będzie niezwykle spektakularny

Perseidy to znany rój meteorów, który pojawia się na niebie regularnie w sierpniu każdego roku. Występuje wtedy, gdy Ziemia przecina obszar przestrzeni kosmicznej, w którym znajdują się pozostałości po przelocie komety Swift-Tuttle. Jak zapewniają astronomowie, w tym roku deszcz Perseidów zapewni nam niezapomniane widowisko. Jego największe natężenie wypada 12 sierpnia.

Perseidy mają być w tym roku szczególnie spektakularne ze względu na to, że ich częstotliwość będzie przynajmniej dwukrotnie wyższa niż w latach poprzednich. Zamiast zwyczajowych 80 do 100 meteorów na godzinę, można oczekiwać od 150 do nawet 200 "spadających gwiazd" na godzinę.

Spodziewany wzrost intensywności Perseidów jest spowodowany wpływem grawitacyjnym Jowisza, który "zagęścił" strumień odłamków komety. Ziemia przecina szlak pozostawiony przez Swift-Tuttle w dniach od 17 lipca do 24 sierpnia, ale w obszar o najwyższej gęstości szczątków wlecimy 12 sierpnia.

Reklama

Meteory będą widoczne głównie w okolicy gwiazdozbioru Perseusza, który pojawia się nad horyzontem około godziny 22. Wiele meteorów będzie jednak można zobaczyć na całym niebie. Księżyc osiągnie pełnię dopiero 18 sierpnia, a to znacznie pogorszy warunki do obserwacji Perseidów, dlatego najlepszy czas, aby obserwować deszcz meteorów, przypadnie na początek sierpnia.

Tylkoastronomia.pl
Dowiedz się więcej na temat: perseidy | deszcz meteorów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL