Telefony komórkowe w 2011 według użytkowników i ekspertów

Co będzie się działo w 2011 roku na rynku telefonów komórkowych? Serwis Skąpiec.pl przygotował raport oparty na analizie preferencji ponad miliona odwiedzających serwis użytkowników, a także na analizach ekspertów z branży, w tym z portalu INTERIA.PL.

Co będzie się działo w 2011 roku na rynku telefonów komórkowych? Serwis Skąpiec.pl zadał to pytanie producentom, dziennikarzom serwisów technologicznych i lifestylowych. W pierwszym raporcie specjalnym najstarszej polskiej porównywarki znalazło się podsumowanie roku 2010. Raport oparto na analizie preferencji ponad miliona odwiedzających serwis użytkowników szukających informacji na temat telefonów komórkowych.

Raport można pobrać z tego adresu

- W pierwszej części raportu specjalnego znalazły się informacje na temat preferencji użytkowników Skąpiec.pl w 2010. Przeanalizowaliśmy dane dotyczące ruchu na stronie oraz preferencji dotyczących poszczególnych filtrów w kategorii Telefony komórkowe. Chcąc podsumować poprzedni rok stworzyliśmy listę najpopularniejszych modeli oraz określiliśmy jakie parametry mały największy wpływ na wybory ponad miliona osób, które w 2010 roku szukały na Skąpiec.pl informacji o telefonach komórkowych - mówi Monika Witoń, specjalista ds. PR Skąpiec.pl. - W trosce o zaprezentowanie jak najpełniejszych danych poprosiliśmy także o komentarz właścicieli sklepów internetowych. Nie poprzestaliśmy jedynie na analizie trendów 2010. Ważną częścią raportu są wypowiedzi dziennikarzy czołowych serwisów technologicznych i lifestyle, producentów oraz przedstawicieli operatorów sieci komórkowych - dodaje Witoń.

Reklama

Na liście najpopularniejszych telefonów komórkowych znalazły się modele takich producentów jak Samsung, Nokia czy HTC. Choć najpopularniejszym telefonem 2010 roku według użytkowników Skąpiec.pl okazał się Samsung S5230 Avila, to bezkonkurencyjna w tym zestawieniu okazała się Nokia. W TOP 10 listy znalazło się aż siedem telefonów tego producenta.

Najbardziej zależy nam na producencie

Nokia, HTC a może najnowszy Apple? Najbardziej dbamy o to jakiej marki telefonu używamy. Prawie 40% zapytań na Skąpiec.pl dotyczyło producenta. Dopiero w dalszej kolejności użytkownicy serwisu kierowali się w swoich poszukiwaniach rodzajem telefonu (klasyczny, slider, z klapką), rodzajem dodatkowej komunikacji zainstalowanej w telefonie czy rodzajem obsługiwanych kart pamięci.

Z analizy ruchu na Skąpiec.pl jasno wynika, że jeśli chodzi o telefony, to dla naszych użytkowników liczą się przede wszystkim parametry techniczne. Cenę jako pierwszy filtr wybrało jedynie 0,21%. Wśród dziesięciu dostępnych filtrów znalazła się na ostatnim miejscu. Minimalizację znaczenia ceny produktu potwierdzają również sklepy internetowe. - Na przestrzeni ostatnich miesięcy zauważyliśmy, że Klienci wybierając komórkę przestali kierować się tylko ceną. Nasi konsultanci odbierają coraz więcej telefonów z pytaniami m.in. o praktyczne wykorzystanie funkcji w telefonach i możliwościach systemów na których są oparte. Kryterium cenowe spadło na dalszy plan - mówi Kamil Guzara, specjalista ds. marketingu w sklepie NEO24.pl.

Lubimy jak najtaniej

Biorąc pod uwagę bardzo niski odsetek wyszukiwania za pomocą filtra ceny, można przepuszczać, że Polaków nie interesuje ten parametr. Zaprzecza temu jednak rozkład popularności poszczególnych kategorii cenowych. Użytkownicy Skąpiec.pl w 2010 roku najbardziej zainteresowani byli telefonami w cenie do 300 zł (29,48%). Na drugim miejscu znalazły się telefony w przedziale cenowym 300 - 500 zł (25,37%).

Polacy lubią Nokię

W 2010 roku Nokia, według użytkowników Skąpiec.pl, była najbardziej pożądaną marką telefonów. Ponad 42% odwiedzających kategorię telefonów komórkowych poszukiwało właśnie telefonu fińskiego producenta.

Zainteresowaniem cieszyły się również telefony marki Samsung oraz Sony Ericsson. Informacji o telefonach koreańskiego potentata elektronicznego szukało prawie 21% użytkowników serwisu Skąpiec.pl, którzy zainteresowani byli kupnem telefonów komórkowych. Niewiele niższy wynik - 18,47%, osiągnął Sony Ericsson. W pułapie powyżej 5% znalazły się także, z wynikiem 8,29%, telefony marki LG.

Chociaż Nokia ma bardzo mocną pozycję na Skąpiec.pl to w zdaniem Bronisława Foltyna z e-halo.pl producent ten ma dużą konkurencję. - Chociaż Nokia zachowała pozycję lidera w sprzedaży telefonów, to od drugiego w rankingu Samsunga dzieli Nokię naprawdę niewiele. 35% naszych klientów w 2010 roku zdecydowało się na zakup telefonów marki Nokia, 27% wybrało Samsunga. - mówi Foltyn.

Telefon na Androidzie

Jeśli chodzi o system operacyjny to preferencje użytkowników Skąpiec.pl są zgodne ze światowymi trendami. Jak wynika z opublikowanego ostatnio raportu Canalys - centrum badawczego specjalizującego się w śledzeniu trendów wśród nowych technologii, platforma Android stała się nowym liderem wśród smartfonów. Telefon funkcjonujący w oparciu o system operacyjny światowego potentata chciałoby mieć 32,83% użytkowników serwisu Skąpiec.pl zainteresowanych informacjami na temat telefonów komórkowych.

Dotykowe najpopularniejsze

Jak wynika z danych Skąpiec.pl polscy użytkownicy telefonów komórkowych najbardziej lubią telefony dotykowe. Za pomocą tego filtra modelu odpowiedniego dla siebie poszukiwało 27,48% zainteresowanych. Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się wśród internautów telefony z klapką (23,91%). Z badania wynika, że lubimy również telefony typu slider (rozsuwane). Zakupem takich modeli zainteresowanych było 19,84% użytkowników odwiedzających kategorię telefonów

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: telefony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy