UE: Wszystkie smartfony powinny mieć tą samą ładowarkę

Unia Europejska zadecydowała o standaryzacji gniazd ładowania w urządzeniach mobilnych. Wybranym standardem zostało USB-C. Czy oznacza to, że smartfony Apple będą zmuszone do przejścia na USB-C?

Obecnie najpopularniejsze standardy do ładowania to: micro-USB, USB typu C oraz złącze Lightning. Wprowadzenie jednej, uniwersalnej ładowarki i standardu przez Unię Europejską miałoby przyczynić się do braku konieczności kupowania wielu kabli oraz akcesoriów do różnych urządzeń. 

Dzięki wykorzystaniu wielu ładowarek, na terenie UE powstaje około 51 tysięcy ton odpadów elektronicznych w ciągu każdego roku. To około 16 kilogramów na jednego Europejczyka.

Nowa regulacja miałaby zacząć obowiązywać w połowie 2020 roku.

Co z Apple?

Do tej pory amerykańska marka broniła się przed zastosowaniem wspólnego standardu jakim jest USB-C. Argumentowała to przede wszystkim sporymi spadkami wydajności ładowania, względem stosowanego przez nią gniazda typu Lightning. Parlament Europejski odrzucił jednak to uzasadnienie i przegłosował prawo dotyczące ujednolicenia gniazd w telefonach i mobilnych ładowarkach.  

Reklama

W dużym skrócie oznacza to, że w momencie wejście prawa w życie, Apple będzie zmuszone do wprowadzenia USB-C w swoich iPhone’ach.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Apple | iPhone | USB | USB-C
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy