Wikipedia stawia na OpenStreetMap

Właściciele internetowej encyklopedii Wikipedia zamierzają włączać do jej zasobów mapy oferowane w ramach projektu OpenStreetMap (OSM). Stowarzyszenie Wikimedia Deutschland chce wydać na ten cel 15 tysięcy euro i uruchomić własny serwer służący do przechowywania materiału kartograficznego.

fot. Rita Mezzela
fot. Rita Mezzelastock.xchng

Tim Bartel, członek zarządu w niemieckim oddziale Wikimedii, uzasadnia tę decyzję faktem, że projekt OSM bazuje na wolnej licencji.

- Wprawdzie mapy innych dostawców są w pewnych warunkach udostępniane nieodpłatnie, jednak istnieje tu wiele ograniczeń. Na przykład Google zastrzega sobie możliwość wyświetlania reklam we własnej usłudze, więc włączenia Google Maps do Wikipedii nie dałoby się przeforsować - powiedział Bartel.

Natomiast OpenStreetMap publikuje obszerne geodane na jednej z licencji Creative Commons. Projekt ten ma już ponad sto tysięcy zarejestrowanych ochotników, którzy zdążyli opracować mniej lub bardziej dokładny materiał kartograficzny sporej części świata. Także różnego rodzaju instytucje państwowe pozwalają projektowi na korzystanie ze swoich zbiorów. Reklama

- OSM oferuje za darmo nie tylko mapy, ale także odpowiednie geodane - wymienia dalsze korzyści Bartel.

Ułatwi to autorom Wikipedii nie tylko fragmentaryczne wykorzystywanie map i określanie dokładnych współrzędnych, ale także prezentowanie i uwydatnianie wybranych obiektów, takich jak choćby rzeki.

Aby zapobiec blokowaniu serwerów projektu OSM przez czytelników encyklopedii, Wikimedia Deutschland buduje już kartograficzny serwer narzędziowy, który będzie przejmował dane OSM i generował mapy dla Wikipedii. Właściwą współpracę ma zapewnić metoda buforowania opracowywana przez specjalną grupę roboczą. Będzie ona generowała mapy poglądowe i dbała o to, by jedno kliknięcie myszki przenosiło użytkownika do dynamicznej mapy w serwisie OSM.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas