Aktualizacja dla Windows 11 z problemami. Użytkownicy skarżą się na błędy
Windows 11 otrzymał w tym miesiącu sierpniową aktualizację, która miała rozwiązać różne problemy. Tymczasem pojawiły się nowe błędy, na które skarży się część użytkowników "okienek". Są one związane z procesem instalowania łatki i obejmują również narzędzia Eksplorator plików oraz Microsoft Defender.
Microsoft co miesiąc udostępnia nowe aktualizacje dla własnych produktów, które są wydawane w ramach tzw. Patch Tuesday. Nie inaczej było w sierpniu, ale ponownie pewne łatki okazały się być problematyczne. To oznacza, że ich zainstalowanie powoduje pewne błędy, na które skarżą się użytkownicy komputerów z systemem Windows 11.
Feralna aktualizacja KB5029263 dla Windows 11
Problematyczną aktualizacją dla Windows 11 okazał się być zbiorczy patch oznaczony ciągiem znaków KB5029263. Został on udostępniony 8 sierpnia i miał rozwiązywać pewne problemy związane z zabezpieczeniami systemu oraz obsługą dysków SSD, które mogły działać wolniej. Niestety przy okazji powstały nowe błędy, które objawiają się na kilka sposobów.
Pierwszy problem związany z sierpniową aktualizacją dla Windows 11 objawia się w taki sposób, że powstaje już na etapie instalacji patcha. Uaktualnienie nie jest w stanie prawidłowo się zainstalować i proces jest powtarzany. Kolejne błędy są generowane już po instalacji łatki i obejmują narzędzia Eksplorator plików oraz Microsoft Defender.
Eksplorator plików po instalacji łatki KB5029263 może przestać prawidłowo działać i w ten sposób nie spełnia swojej funkcji w postaci wyświetlania plików czy folderów. Natomiast Microsoft Defender, który jest antywirusem wbudowanym w Windows 11, generuje błędy z komunikatem o braku możliwości zalogowania się.
Microsoft bada problemy
Microsoft nie pozostaje bezczynny na zaistniałą sytuację i przygląda się raportom zgłaszanym przez użytkowników. Firma szuka przyczyn i wkrótce zapewne będzie starała się je usunąć. Potwierdzono już m.in. problemy z Defenderem i wiemy, że mają one zostać usunięte wraz z aktualizacją oprogramowania, która zostanie udostępniona w niedługim czasie.
To nie pierwszy raz, gdy Microsoft udostępnił wadliwe aktualizacje. Takie problemy zdarzały się w przypadku różnych wersji systemów operacyjnych z rodziny Windows wielokrotnie. Często rozwiązaniem dolegliwości jest odinstalowanie konkretnej łatki, która generuje błędy i powrót do wcześniejszej wersji oprogramowania.