AMD przebija Intela i zapowiada 32-rdzeniowy procesor Threadripper

Od zeszłego roku, wraz z pojawieniem się na rynku pierwszych procesorów AMD Ryzen, zaobserwować możemy swoisty wyścig w segmencie PC na rdzenie pomiędzy dwoma wiodącymi producentami.

O ile w ubiegłym roku ostatecznie to Intel okazał się być zwycięzcą, ponieważ jego Core i9-7980XE wyposażony był w aż 18 rdzeni, kiedy topowy układ HEDT od AMD, czyli Ryzen Threadripper 1950X, otrzymał 16 rdzeni, tak w tym roku zapowiada się nam zmiana lidera. Nie dalej jak wczoraj (56-wątkowym) modelem Core-X, który zadebiutuje pod koniec roku, a AMD już przebiło konkurenta zapowiadając 32-rdzeniowy (64-wątkowy) model Ryzen Threadripper drugiej generacji.

Czerwoni stosują tu układy MCM (multi-chip modules) składające się z czterech 8-rdzeniowych kości Pinnacle Ridge bazujących na usprawnionej 12 nm architekturze Zen+. Producent nie chce jeszcze zdradzać zbyt wielu szczegółów, ale spodziewać można się, że cała seria doczeka się zwiększenia liczby rdzeni i w sprzedaży mogą pojawić się również modele z 24 czy 28 rdzeniami. Zen+ powinno przełożyć się zaś na wyższe taktowania i niższe opóźnienia pamięci, tak jak to miało miejsce w procesorach Ryzen 2000. Oczekiwać można też wysypu nowych płyt głównych, które zachowają gniazdo TR4 z opcją wstecznej kompatybilności, ale dostarczyć mogą wsparcie dla 8-kanałowych pamięci RAM.

Reklama

W trakcie konferencji w ramach targów Computex, AMD zademonstrowało możliwości 32-rdzeniowego Threadrippera, który zdeklasował procesor Core i9-7980XE (flagowy model HEDT od Intela z 18-rdzeniami). Rywalizacja zapowiada się więc na zaciekłą, a premiery nowych Threadripperów spodziewamy się w trzecim kwartale tego roku.

Źródło: GeekWeek.pl/AMD / Fot. videoCardz

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy