Czy można zainstalować Windows 11 na starym komputerze?

Windows 11 to najnowszy system operacyjny oferowany przez Microsoft, choć według zapowiedzi "dwunastka" może się pojawić jeszcze w 2024 roku. W porównaniu do Windowsa 10, Windows 11 wprowadził wiele zmian i ulepszeń. Wprowadzone modyfikacje sprawiły też i nagle zmieniły się wymagania sprzętowe, szczególnie te dotyczące modułu TPM (Trusted Platform Module). Instalacja Windows 11 na komputerze bez TPM może być wyzwaniem, ale nie jest niemożliwa. Jak to zrobić?

Windows 11 bez problemów działa tylko na najnowszych komputerach.
Windows 11 bez problemów działa tylko na najnowszych komputerach.materiały prasowe

Dlaczego nie mogę zainstalować Windows 11?

Jednym z pytań, które najczęściej nurtuje użytkowników systemu jest to, dlaczego nie mogą oni zainstalować Windowsa 11 na swoich komputerach czy laptopach. Microsoft przy wprowadzaniu Windowsa 11 postanowił, że użytkownik będzie musiał dostosować się do kilku kluczowych wymagań oraz parametrów.

Oto minimalne wymagania, które musi spełniać komputer, na którym ma być zainstalowana "jedenastka":

  • procesor posiadający co najmniej dwa rdzenie o szybkości zegara co najmniej 1 GHz,
  • pamięć RAM wynosząca minimum 4 GB,
  • miejsce na dysku o pojemności minimum 64 GB,
  • karta graficzna, która zgodna jest z programem DirectX 12,
  • wyświetlacz o rozdzielczości HD (720p) oraz większy niż 9 cali,
  • moduł TPM 2.0,
  • funkcja Secure Boot (bezpieczny rozruch komputera).

Powyższe wymagania, a zwłaszcza moduł TPM 2.0. i funkcja Secure Boot, mogą spowodować problemy z instalacją Windowsa 11 na starszych komputerach.

Choć moduł TPM 2.0. niesie za sobą wiele korzyści w postaci dodatkowych zabezpieczeń, nie jest on jednak popularny w starszych urządzeniach. W dalszych akapitach przedstawimy możliwości i metody obejścia wyżej wymienionych wymagań.

Jak zainstalować Windows 11 na starym komputerze?

Pomimo tego, że Microsoft nie zaleca przeprowadzania procesu instalacji Windows 11, na urządzeniach, które nie spełniają wymagań, technicznie jest to jednak możliwe.

W pierwszej kolejności należy zweryfikować, czy posiadany sprzęt spełnia choć minimalne wymagania sprzętowe, poza modułem TPM 2.0. oraz funkcją Secure Boot. Przydatna może być specjalistyczna aplikacja PC Health Check, która pomoże w diagnozie komputera pod kątem zgodności i współpracy z systemem Windows,

Kolejnym krokiem jest przeniesienie się na stronę internetową Microsoft, gdzie należy pobrać obraz dysku ISO nośnika instalacyjnego Windows 11.

Następnie należy utworzyć bootowalny pendrive z obrazem ISO Windows 11, czyli taki, którego zawartość jest automatycznie ładowana podczas startu komputera. W utworzeniu nośnika rozruchowego USB wspomóc nas może narzędzie o nazwie Rufus.

W ostatnim kroku należy tak zmodyfikować rejestr systemowy, aby pomijał on sprawdzanie TPM oraz funkcji Secure Boot. Przy wyświetleniu się komunikatu, informującym o tym, iż nastąpił brak zgodności sprzętowej, należy użyć kombinacji klawiszy Shift+F10, a następnie po otwarciu wiersza polecenia wpisać komendę - regedit, która umożliwia otwarcie edytora rejestru. W edytorze należy wpisać klucz - “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\LabConfig", a następnie utworzyć dwie wartości DWORD (32-bitowe): “BypassTPMCheck" oraz “BypassSecureBootCheck", a następnie obie ustawić na 1.

Jak zainstalować Windows 11 z pendrive?

Kiedy udało nam się stworzyć już pendrive z obrazem ISO Windows 11, należy przejść do instalacji systemu.

Jak zainstalować Windows 11 z pendrive? Należy uruchomić komputer, wraz z podłączonym wcześniej pendrivem. W trakcie uruchamiania urządzenia, użytkownik poprzez klawisze takie jak: F2, F12, Del lub ESC musi wejść do BIOS/UEFI, gdzie ustawić będzie można pendrive jako pierwsze urządzenie bootujące.

Następnie po uruchomieniu, pojawi się okno instalacyjne systemu Windows 11. Należy postępować z instrukcjami, pojawiającymi się na ekranie komputera.

Zalety systemu operacyjnego Windows 11

Wiadomo już jak zainstalować Windows 11? Warto również wiedzieć, jakie korzyści niesie za sobą ten system, poniżej kilka z nich:

  • udoskonalony interfejs użytkownika,
  • zwiększona wydajność oraz optymalizacja zadań,
  • wsparcie dla nowych technologii,
  • możliwość zintegrowania aplikacji Microsoft Teams,
  • możliwość zarządzania oknami oraz wirtualnymi pulpitami,
  • przeprojektowany i ulepszony sklep Microsoft Store,
  • usprawnione funkcje bezpieczeństwa,
  • wsparcie dla aplikacji systemu Android,
  • zoptymalizowane aktualizacje, działające w tle,
  • możliwości personalizacji oraz dostosowywania poszczególnych parametrów.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Japonia w Pierścieniu Ognia. Naukowiec wyjaśnia przyczyny trzęsień ziemi© 2024 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas