Intel Core 14. gen. będą droższe. Znamy ceny i specyfikację procesorów

Intel szykuje się do premiery procesorów z serii Core 14. gen., które to nie zostały dochowane w tajemnicy do premiery. Najpierw do sieci przedostała się specyfikacja techniczna nowych CPU. Teraz poznajemy ceny Intel Core 14. gen. Niestety czekają nas podwyżki i to niemałe, bo sięgające kilkunastu proc.

Core 14. gen. to nowe procesory Intela z serii Raptor Lake Refresh, których premiera zbliża się wielkimi krokami. Niestety producent nie dochował ich w tajemnicy do debiutu i do sieci w ostatnich dniach przedostało się mnóstwo informacji poświęconych nowym CPU. Poznaliśmy ceny i specyfikacje.

Specyfikacja Raptor Lake Refresh

Procesory Core 14. gen. nie wprowadzają zmian w architekturze. Nadal będą bazować na 10-nm procesie Intel 7 oraz mają stanowić połączenie rdzeni E (Gracemont) oraz P (Raptor Cove). Ponadto otrzymają kontroler dla szybszych pamięci DDR5 względem tego, który jest w zeszłorocznych układach Raptor Lake. Wiemy, że w przypadku wybranych CPU możemy spodziewać się częstotliwości taktowania na poziomie ponad 6 GHz. To jednak będzie wiązało się z większym zapotrzebowaniem na energię, które może przekraczać nawet 300 W.

Reklama

Topowym procesorem z serii Raptor Lake Refresh będzie Core i9-14900K. Ma on składać się z 24 rdzeni CPU (8P + 16E). Duży wzrost wydajności spodziewany jest także w przypadku układu Core i7-14700K, co wynika z faktu dodania rdzeni E, których to ma być 12. Literka K w nazwach tych układów oznacza, że mają one odblokowany mnożnik i dzięki temu powinny cechować się dużymi możliwościami w trakcie przetaktowywania. Specyfikacja wyciekła za sprawą jednego z partnerów Intela, firmy MSI, której wewnętrzna prezentacja objęta NDA przedostała się do sieci.

Ceny Intel Core 14. gen. wyższe

Niestety inflacja objęła także procesory Intela. Nowy przeciek dotyczący cen Core 14. gen. nie pozostawia złudzeń i trzeba szykować się na podwyżki, które wyniosą kilkanaście proc. w porównaniu do CPU z linii Raptor Lake z 2022 r.

Procesor Intel Core i9-14900K ma kosztować 695 dolarów, a więc będzie droższy od modelu i9-13900K o prawie 16 proc. W przypadku Core i9-14900KF ma to być kwota na poziomie 659 dolarów (drożej o 13,7 proc.). Procesory z serii i5 oraz i7 również mają kosztować o kilkanaście proc. więcej. Na pocieszenie pozostaje fakt, że nowe CPU nadal mają korzystać z podstawki LGA 1700 / 1800, a więc nie będzie konieczna zmiana płyty głównej, bo te dotychczasowe zapewnią kompatybilność.

Polecamy na Antyweb | Oszukiwali metodą „na BLIKA”. Wpadli przy wypłacaniu pieniędzy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: procesory | Intel

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy