Przejrzałem wszystkie nowości Microsoftu. Nowe Surface'y to krok naprzód

Surface Laptop Studio 2, Surface Laptop Go 3 i Surface Go 4 dla biznesu to nowe komputery, które Microsoft zaprezentował w trakcie specjalnej konferencji. Maszyny wprowadzają różne udoskonalenia względem poprzedniej generacji. Gigant z Redmond ujawnił też datę premiery Windows 11 23H2 i nowości oparte na SI.

Za nami specjalna konferencja, na której Microsoft zaprezentował nowe komputery z linii Surface i są to modele Surface Laptop Studio 2, Surface Laptop Go 3 i Surface Go 4 dla biznesu oraz pochwalił się nowościami z zakresu oprogramowania. W tym dużą aktualizacją Windows 11 23H2, która wniesie wiele nowości.

Surface Laptop Studio 2

Surface Laptop Studio 2 to laptop dla profesjonalistów, którzy od notebooka oczekują dużej wydajności oraz możliwości. Komputer ma 14,4-calowy wyświetlacz PixelSense o rozdzielczości 2400 × 1600 pikseli, który jest ponadto w stanie odświeżać obraz w zakresie do 120 Hz. Ekran pozwala na pracę z użyciem rysika Surface Slim Pen 2.

Reklama

Pod obudową Surface Laptop Studio 2 znajdują się procesory Intel Core i7-13700H lub Core i7-13800H z GPU Xe. Za obliczenia graficzne będą też odpowiadać dedykowane układy w postaci Nvidia GeForce RTX 4050 lub 4060. Do wyboru będą też konfiguracje z RTX 2000 Ada. Komputery będzie można zakupić w wersjach z 16, 32 lub 64 GB pamięci RAM typu LPDDR5X i dyskami SSD o pojemności od 512 GB do 2 TB. Ceny w Stanach Zjednoczonych będą zaczynać się od 1999 dol.

Surface Laptop Go 3

Kolejną nowością jest Surface Laptop Go 3 z 12,4-calowym wyświetlaczem PixelSense o rozdzielczości 1536×1024 pikseli i jasności do 320 nitów, który pokryto szkłem ochronnym Corning Gorilla Glass 3. Do wyboru będą procesory Intel Core i5-1235U lub Core i5-1235U z układami graficznymi Xe. Chipy będą wspomagane przez 8 lub 16 GB pamięci operacyjnej RAM, a na dane przeznaczono dyski SSD o pojemności 256 lub 512 GB. W najtańszej opcji jest to pamięć UFS o rozmiarze 128 GB.

Microsoft chwali się długim czasem pracy na baterii. Surface Laptop Go 3 ma na jednym naładowaniu akumulatora pozwolić na nawet 15 h pracy. Znajdziemy tu też głośniki Omnisonic z obsługą Dolby Atmos Premium czy Wi-Fi 6. Komputer waży tylko 1,13 kg. Ceny zaczynają się od 799 dol.

Surface Laptop Go 4 dla biznesu

Microsoft przygotował również niedrogi komputer dla sektora firm. Tym urządzeniem jest Surface Laptop Go 4 dla biznesu, który do sprzedaży trafi w cenach od 579 dol. Jest to więc najtańsza z zaprezentowanych nowości, ale też z najsłabszą specyfikacją techniczną.

Surface Laptop Go 4 dla biznesu ma 10,5-calowy wyświetlacz Pixel Sense o rozdzielczości 1920 × 1280 pikseli, który umożliwia pracę z użyciem rysika Surface Pen. Niestety procesor tego komputera nie należy do najmocniejszych i zdecydowano się tu na układ Intel N200 z grafiką UHD. Chip jest wspomagany przez 8 GB pamięci RAM. Na dane przeznaczono pamięć UFS w rozmiarze 64, 128 lub 256 GB. Maszyna zapewni do 12,5 h pracy na baterii i ma moduł NFC. Komputer będzie dostarczany z systemami Windows 10 Pro lub Windows 11 Pro.

Surface Hub 3

Microsoft pochwalił się także nowym urządzeniem zaprojektowanym z myślą o firmach. To Surface Hub 3, czyli wielki ekran dotykowy, który będzie dostępny w dwóch rozmiarach - 50 i 85 cali. Sprzęt pracuje pod kontrolą systemu Windows i zapewnia integrację z Microsoft Teams Rooms. Wszystkie szczegóły nie zostały podane, ale wiemy, że zdecydowano się na o 60 proc. szybsze procesory CPU, a w przypadku układu graficznego można liczyć na wzrost wydajności do 160 proc. Ceny oraz informacje o dostępności sprzętu nie zostały podane i są to szczegóły, które zostaną ujawnione w niedalekiej przyszłości.

Aktualizacja Windows 11 23H2 wkrótce dla wszystkich

W trakcie konferencji Microsoft zapowiedział także termin wydania aktualizacji Windows 11 23H2, która wprowadzi do okienek mnóstwo nowości. Nowych funkcji i zmian dla tych istniejących ma być ponad 150. Uaktualnienie zostanie udostępnione dla wszystkich użytkowników zgodnych komputerów w przyszłym tygodniu. Nastąpi to 26 września. Co ciekawe, tego samego dnia Apple planuje udostępnić dla Maców system macOS Sonoma.

Windows 11 23H2 to duża aktualizacja okienek, która wprowadzi m.in. nowego Eksploratora plików, odświeżoną aplikację Outlook dla Windows, wbudowane narzędzie do odtwarzania systemu oparte na chmurze czy funkcję Copilot opartą na sztucznej inteligencji. Uaktualnienie zawiera także całe mnóstwo pomniejszych modyfikacji i zmian, które sprawią, że korzystanie z okienek ma być jeszcze lepsze.

Nowości oparte na sztucznej inteligencji

Microsoft poświęcił też sporo czasu rozwiązaniom opartym na sztucznej inteligencji. Firma zapowiedziała, że zintegrowała technologię DALL-E 3 opracowaną przez OpenAI z narzędziem Bing Image Creator. Pozwoli to na tworzenie i udoskonalanie obrazów poprzez SI, które mają finalnie być jeszcze bardziej angażujące oraz dokładniejsze.

Ponadto ujawniono, że plug-in Microsoft 365 Copilot zostanie udostępniony już 1 listopada i termin ten dotyczy sektora przedsiębiorstw. Jest to rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji, które ma dać użytkownikom biznesowym dostęp do wielu nowych funkcji oraz automatyzacji. Gigant z Redmond planuje ujawnić więcej informacji o tej platformie w trakcie tegorocznej konferencji Ignite, która odbędzie się w dniach 14-17 listopada.

Tegoroczna konferencja poświęcona Surface'om przyniosła nam ciekawe nowości. Nowe komputery nie są może rewolucyjne, ale wprowadzają różne udoskonalenia względem poprzednich generacji i to sprawia, że są dobrym krokiem naprzód w rozwoju serii. Nowe maszyny Microsoftu kupimy oczywiście także w Polsce.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Windows | Windows 11 | Microsoft | Surface | laptopy | komputery
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama