32 lata polskie miasto nie widziało pociągów. Ogłoszono rewolucję
Pociągi na stałe zawitają do 60-tysięcznego miasta w Polsce, które od 32 lat ich nie widziało. Minister infrastruktury Dariusz Klimczak zapowiedział wielką rewolucję dla Łomży i okolic, a mieszkańcy są zachwyceni, że rząd w końcu wysłuchał ich próśb.

- Przywracamy Łomżę na kolejową mapę Polski. Po 30 latach wrócą tutaj pociągi pasażerskie - powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak. PKP ogłosiło właśnie wielką inwestycję, wartą 300 milionów złotych. Ma ona odmienić na lepsze przyszłość tego znanego miasta i ściągnąć do niego rzesze turystów z całego kraju. Ostatni regularny pociąg pasażerski odjechał z Łomży w 1993 roku.
Przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych podpisali umowę z wykonawcą prac na trasie Łomża - Śniadowo - Łapy. Co ciekawe, prace budowalne będą realizowane w bardzo dogodny sposób dla podróżujących, co ma oznaczać możliwość korzystania ze stacji nawet w trakcie trwania inwestycji. Rozpoczęcie prac ma nastąpić w 2026 roku, a całość zakończy się w 2029 roku.
Pociągi po 32 latach wracają do Łomży
Jak informuje PKP, w ramach inwestycji ma zostać zmodernizowana przede wszystkim linia kolejowa nr 49 Łomża - Śniadowo. Chodzi tutaj o ok. 17 kilometrów trasy, na której wymienione zostaną tory i urządzenia sterowania ruchem kolejowym, by zapewnić większy komfort i bezpieczeństwo dla podróżujących. W planach jest również odbudowanie stacji w Łomży oraz przystanku osobowego w Kozikach.
Plan przewiduje powstanie dwóch nowych przystanków: Śniadowo Łącznica i Konarzyce na linii 36: Śniadowo-Łapy (ok. 60 kilometrów linii). Zmodernizowane zostaną tam też przystanki Kulesze Kościelne i Czachy Kołaki oraz stacja Sokoły. - To impuls do rozwoju regionu. Chcemy, aby mieszkańcy mogli jak najszybciej skorzystać z powrotu pociągów, dlatego umożliwimy im to jeszcze w trakcie trwania prac, już w przyszłym roku - podkreślał Dariusz Klimczak.
Kolej w Łomży to impuls do rozwoju regionu
PKP i Ministerstwo Infrastruktury zapewniają, że pociągi między Łomżą i Łapami pojadą z maksymalną prędkością 80-120 km/h. Tymczasem nowa inwestycja ma zaowocować skróceniem czasu przejazdu z Łomży do Białegostoku w ok. 1 godzinę i 35 minut. - Realizowany program przyczyni się do eliminowania wykluczenia komunikacyjnego poprzez zapewnienie lepszego dostępu do najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego, czyli kolei - zapewnia resort.
Łomża to miasto w województwie podlaskim, położone nad rzeką Narew, około 130 km od Warszawy. Jest ważnym ośrodkiem kulturalnym oraz gospodarczym regionu. Znane z bogatej historii sięgającej X wieku, Łomża była kiedyś znaczącym grodem, a później miastem królewskim. Ważne zabytki to m.in. gotycko-barokowa Katedra św. Michała Archanioła, klasztor Kapucynów oraz Stary Rynek z ratuszem.
Miasto słynie też z browaru Łomża, produkującego popularne piwo, oraz z festiwali, takich jak Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Otoczone jest malowniczymi terenami Puszczy Kurpiowskiej i Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, co przyciąga miłośników przyrody. Łomża to także ośrodek edukacyjny z uczelniami, jak Akademia Łomżyńska, oraz sportowy, z klubem piłkarskim ŁKS Łomża.