Beskid Wyspowy ma nową wieżę widokową. Widok z niej zapiera dech
Turyści Wędrujący przez Beskid Wyspowy mogą od 5 stycznia wejść na nową wieżę widokową. 29-metrowy obiekt stanął na górze Kamionna.
Karkonosze, Tatry, Pieniny, Bieszczady - te góry zna każdy, szczególnie Tatry i Karkonosze przeżywają prawdziwe oblężenie. Ale mamy też wiele innych pasm górskich, które potrafią zachwycić. Jednym z nich jest Beskid Wyspowy ze swoim nietypowym ukształtowaniem terenu - to właśnie od odosobnionych, pojedynczych szczytów wzięły swoją nazwę. Każdego roku jest coraz chętniej wybierany przez turystów, pojawiają się więc nowe udogodnienia, dzięki którym zwiedzanie jest jeszcze przyjemniejsze. Jednym z nich jest wieża widokowa na górze Kamionna. Obiekt powstał na styku powiatów bocheńskiego i limanowskiego.
W ostatnich latach w znaczący sposób zmienił się model podróżowania oraz oczekiwania i preferencje turystów. Do łask wróciły mniejsze atrakcje turystyczne, zapomniane skarby przyrody, kultury i historii. Te zmiany, które najprawdopodobniej na stałe wpiszą się w podróżnicze wybory, stanowią dużą szansę dla mniejszych ośrodków, by stały się ważnymi miejscami na turystycznej mapie Małopolski.
Wieża widokowa na górze Kamionna. Nowa atrakcja regionu
Nowo powstała wieża ma 29 m wysokości, co czyni ją najwyższą wieżą widokową w Beskidzie Wyspowym. Zwieńczona jest zadaszonym tarasem widokowym o powierzchni 64 mkw. Dzięki temu nie powinno być ścisku w przypadku grup i każdy turysta będzie mógł podziwiać m.in. Pogórza, Beskidy, Gorce, a nawet Tatry. Identyfikację poszczególnych punktów ułatwiają opisane i zamontowane na wieży tablice z panoramami widokowymi.
Sam szczyt góry Kamionna (802 m n.p.m.) leży w gminie Limanowa, ale poszczególne części masywu są częścią aż czterech gmin: Limanowa (od strony południowo-zachodniej), Laskowa (południowo-wschodniej), Trzciana (od strony północno- zachodniej) i Żegocina (północno-wschodniej), dlatego w 2023 roku samorządy zawarły porozumienie w celu wspólnej realizacji zadania.
Małopolska to nie tylko Tatry i Pieniny. W Beskidzie Wyspowym można się zakochać
Beskid Wyspowy jest częścią Beskidów Zachodnich. Cechą charakterystyczną jest występowanie odosobnionych, sięgających do 1170 m n.p.m. szczytów. Góry nie tworzą długich pasm, ale szereg oddzielnych szczytów otoczonych szerokimi, rozległymi dolinami. Wyjątek stanowią trzy pasma: Łososińskie, pasmo Cichoń-Ostra i pasmo Cietnia. Najwyższymi szczytami są Mogielica (1170 m n.p.m.), Ćwilin (1072 m n.p.m.), Jasień (1063 m n.p.m.), Modyń 1029 m n.p.m., Luboń Wielki 1022 m n.p.m., Krzystonów 1012 m n.p.m. i Śnieżnica 1007 m n.p.m. Pozostałe szczyty nie przekraczają 1000 m n.p.m.