Do Ciechocinka powróci kultowa atrakcja? Uświetni pobyt w uzdrowisku

Ciechocinek, jedno z najbardziej znanych polskich uzdrowisk, które oferuje szeroką gamę zabiegów leczniczych i przyciągają ogrom kuracjuszy oraz turystów, może odzyskać kultową atrakcję. Warto zapoznać się z planami zarządu odnośnie do remontu obiektu i przy okazji odkryć inne atuty Ciechocinka, w tym słynną fontannę Grzybek i Szlak Solankowy.

Ciechocinek to jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. Remont kultowej atrakcji może przyciągnąć tłumy nowych kuracjuszy i turystów.
Ciechocinek to jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. Remont kultowej atrakcji może przyciągnąć tłumy nowych kuracjuszy i turystów.Albin Marciniak/East NewsEast News

Ciechocinek to jedno z najbardziej znanych uzdrowisk w Polsce. Miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim wyróżnia się wieloma atrakcjami dla kuracjuszy, na czele z ogromnym kompleksem wiekowych tężni solankowych - budowa tężni I i II trwała od 1824 do 1828 roku, trzecia powstała w 1859 roku.

Ale nie tylko tężnie sprawiają, że od wielu lat miejscowość ta nosi status uzdrowiska i cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze względu na bogatą ofertę leczniczą.

Kultowa atrakcja powróci do Ciechocinka?

Dzięki specyficznemu mikroklimatowi oraz leczniczym właściwościom solanek Ciechocinek jest idealnym miejscem na wypoczynek, oraz terapię zdrowotną, zwłaszcza dla osób z problemami układu oddechowego, nerwowego i krążenia. Szeroka gama zabiegów, piękne parki oraz spokojna atmosfera sprawiają, że jest to doskonałe miejsce na regenerację i relaks.

W dodatku wiele wskazuje na to, że Ciechocinek odzyska kultową atrakcję, z której korzystało wiele pokoleń mieszkańców, kuracjuszy i turystów, nim ze względu na pogarszający się stan techniczny zdecydowano o jej zamknięciu.

Ciechocinek to nie tylko tężnie solankowe. Uzdrowisko słynie także z innych walorów.123RF/PICSEL

Popularne polskie uzdrowisko czeka na remont

Mowa o wyjątkowym basenie termalno-solankowym w zabytkowym Parku Tężniowym, którego zasolenie można było porównać do panującego w morzach. Założenie powstało w okolicach tężni w 1932 roku i od początku cieszyło się niesłabnącą popularnością. Z czasem zostało nawet wpisane na listę zabytków. Niestety stan kompleksu nie pozwalał na jego dalsze użytkowanie.

Niedawno Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego poinformował, że przeznaczy do 15 milionów złotych na wykup terenu z niezwykle popularnym w czasach swojej świetności basenem. Zdecydowano o odrestaurowaniu popularnej atrakcji, która cieszyła i leczyła całe pokolenia. Rada podała, że celem jest całościowe przywrócenie kompleksu w oryginalnej formie, a więc razem z przynależnymi budynkami i fontanną.

Basen termalno-solankowy w Ciechocinku cieszył się niegdyś ogromną popularnością. Od jakiegoś czasu popada w ruinę.Andrzej Zbraniecki/East NewsEast News

Rewitalizacja basenu termalno-solankowego w Ciechocinku

Pierwsze decyzje zapadły w czerwcu br., a teraz burmistrz Ciechocinka Jarosław Jucewicz podkreślił w rozmowie z Radiem Eska, że: "Dzisiaj jeszcze trudno nam powiedzieć, w jakim zakresie ta rewitalizacja się odbędzie i ile to będzie kosztowało. Wiemy jednak, że to duże wyzwanie". Ile czasu może upłynąć, nim basen zostanie ponownie oddany do użytku?

- Ja bym założył około 5 lat i to, jak mniemam, jest termin optymistyczny. Wszystko zależy od tego, jakie dokumenty zostaną przekazane nowemu właścicielowi, więc cała procedura pozwolenia na budowę pewnie będzie pewnie trochę trwała i tutaj może to być około roku, w zależności od tego, czy dokumenty zostaną od pana konserwatora, czy od właściciela przekazane. Najważniejsze, że decyzje już zapadły, więc teraz powinno już pójść łatwiej - zaznaczył burmistrz.

Co robić w Ciechocinku? Te atrakcje wyjdą na zdrowie

Nim dojdzie do rewitalizacji i ponownego otwarcia basenu warto skorzystać z innych atrakcji Ciechocinka. Interesujący jest choćby "unikatowy w skali świata Szlak Solankowy". Uzdrowisko zaprasza mieszkańców, kuracjuszy i turystów na wędrówkę obejmującą wyjątkowe obiekty, opowieści dotyczące zagospodarowania złóż solankowych i wykorzystywania ich do celów leczniczych oraz wypoczynek.

W ramach Szlaku Solankowego odwiedzić można słynną fontannę Grzybek, czyli atrakcyjnie obudowane, głębokie na 415 m źródło solankowe; tężnie solankowe - to największa w Europie drewniana konstrukcja służąca do odparowywania solanki; tarasy widokowe tężni nr 1,2; grotę solankową tężni nr 2; uzdrowiskowe wody solankowe; zabytkową Warzelnię Soli.

Co się leczy w Ciechocinku? Sanatoria i pijalnie wód

Sanatoria i szpitale uzdrowiskowe w Ciechocinku oferują szereg zabiegów w ramach rehabilitacji, pobytów leczniczych i wypoczynku. Co się leczy w Ciechocinku?

  • Schorzenia kładu ruchu: choroby reumatyczne, pourazowe, wady wrodzone, zaniki mięśniowe, skrzywienie kręgosłupa, dysfunkcje ruchowe.
  • Choroby układu nerwowego: niedowłady, porażenia, udary, nerwobóle, stany pourazowe, stany pooperacyjne.
  • Choroby układu krążenia: choroba niedokrwienna serca stabilna, nadciśnienie tętnicze I i II stopnia wg WHO, choroba naczyń obwodowych: miażdżyca, choroba Reynouda, nerwice naczyniowe.
  • Schorzenia górnych dróg oddechowych: przewlekłe nieżyty oskrzeli, krtani, gardła, nosa, zatok.
  • Choroby metaboliczne: cukrzyca (dorośli), osteoporoza, otyłość.

Na miłośników wód mineralnych również czekają w Ciechocinku atrakcje. Piękna ciechocińska Pijalnia Wód Mineralnych, tzw. Kursaal, znajduje się w Parku Zdrojowym i zachwyci wyglądem oraz ofertą. A wydobywana w Ciechocinku ze źródła nr 19a woda "Krystynka" wyjdzie na zdrowie dzięki zawartym składnikom mineralnym.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

"Wydarzenia": Bioniczna proteza jest testowana przez polskich naukowcówPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas