Jak działa lot z przesiadką? Wszystko, co musisz wiedzieć

Lot z przesiadką to sposób na dotarcie do miejsc, z którymi nie mamy bezpośredniego połączenia. O czym musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz podróż? Oto kilka najważniejszych rzeczy do zapamiętania.

.
.123RF/PICSEL

Czym jest lot z przesiadką?

Lot z przesiadką, czyli lot transferowy to nic innego, jak podróż z punktu A do B ze zmianą samolotu na lotnisku po drodze. Może to wyglądać na przykład tak, że lecimy z Poznania do Nowego Jorku, ale najpierw dolatujemy do Warszawy, gdzie zmieniamy samolot na ten udający się za ocean.

Brzmi skomplikowanie? W rzeczywistości lot z przesiadką to prosta sprawa, a procedury lotniskowe sprawiają, że całość odbywa się dość automatycznie. Rzućmy okiem na przebieg takiej podróży.

Jak wygląda lot z przesiadką?

Standardowy lot z przesiadką to podróż, którą odbywamy w ramach jednego biletu, tj. jednej rezerwacji. Może to być np. sytuacja, gdy całość podróży jest realizowana przez jednego przewoźnika, lub częściowo przez linie partnerskie. Może zdarzyć się tak, że część lotu zostanie zrealizowana przez PLL LOT, a później przez Lufthansę, SAS czy inne powiązane linie lotnicze.

W takiej sytuacji musimy zjawić się na naszym lotnisku początkowym, nadać bagaż, odprawić się i udać do bramek na nasz pierwszy lot. Po wylądowaniu korzystamy ze ścieżki na lotnisku oznaczonej jako TRANSFERY lub POŁĄCZENIA TRANSFEROWE - idziemy w kierunku wskazującym na kontynuowanie podróży. Z reguły nie musimy tam drugi raz przechodzić odprawy ani kontroli - podobnie z nadawaną walizką, która powinna mieć naklejkę oznaczającą nasze lotnisko docelowe.

Bywają jednak wyjątki, o których poinformuje nas obsługa przy stanowisku odprawy na początku podróży. Może się zdarzyć, że na lotnisku po drodze będziemy musieli ponownie przejść kontrolę bezpieczeństwa, lub konieczne będzie odebranie walizki rejestrowanej i nadanie jej ponownie. Taka sytuacja ma miejsce np. na lotach z Europy do USA, gdzie w Stanach Zjednoczonych mamy jakąś przesiadkę.

W skrócie wygląda to tak:

  1. Rozpoczęcie podróży na lotnisku macierzystym - odprawa, nadanie bagażu, kontrola bezpieczeństwa, pierwszy lot
  2. Przesiadka - na lotnisku pośrednim przechodzimy do kolejnego samolotu, nasza walizka rejestrowana jest transportowana przez personel (o ile nie musimy jej nadawać ponownie)
  3. Kolejny lot - odbywamy następną podróż
  4. Wysiadamy na lotnisku docelowym

Spóźnienie na lot przesiadkowy?

Co zrobić, gdy spóźnimy się na lot przesiadkowy? Jeżeli mieliśmy rezerwację na jednym bilecie, to linie lotnicze spróbują i tak umieścić nas w locie B, gdy lot A się spóźnia - następuje bowiem odpowiedni przepływ informacji. Jeżeli opóźnienie będzie zbyt duże, to też nic straconego. O ile opóźnienie nie odbyło się z naszej winy, to możemy liczyć na wsparcie przewoźnika. Może to być np. zorganizowanie nam innego połączenia, rezerwację alternatywnego biletu czy przebukowanie go na kolejny lot.

Gorzej, gdy lot z przesiadką organizowaliśmy sami. To sytuacja, gdy kupujemy jeden bilet z A do B, a następnie drugi z B do C. Wówczas nie ma tego faktycznego połączenia gwarantującego nam przesiadkę. W takiej sytuacji wszystko jest w naszych rękach. I portfelu.

Lot z przesiadką - o tym musisz pamiętać

Na koniec kilka najważniejszych rzeczy, o których musimy pamiętać podczas lotu z przesiadką:

  • Upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu między lotami. Linie lotnicze zwykle podają minimalny czas przesiadki, ale warto mieć dodatkową rezerwę, zwłaszcza na dużych lotniskach
  • Sprawdź, czy bagaż zostanie przekazany automatycznie do kolejnego lotu, czy musisz go odebrać i ponownie odprawić. W przypadku lotów międzynarodowych czasami trzeba odebrać bagaż i przejść przez odprawę celną
  • Zorientuj się, z którego terminalu odlatuje Twój kolejny lot i czy trzeba zmieniać terminal. Na niektórych lotniskach przejście między terminalami może zająć sporo czasu
  • Bądź przygotowany na ponowną kontrolę bezpieczeństwa lub kontrolę paszportową, zwłaszcza przy przesiadkach międzynarodowych

Ostatecznie lot z przesiadką to sposób na dotarcie do miejsc niedostępnych bezpośrednio, a także na oszczędność - takie podróże z reguły są tańsze od lotów bezpośrednich.\

Ogromny humanoidalny robot będzie naprawiał linie kolejowe w JaponiiinteriaAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas