Reklama

Jesień w górach. 10 miejsc, do których musisz pojechać na wycieczkę

Jesień w górach jest szczególnie malownicza. Kiedy więc liście powoli żółkną i czerwienią się, warto spakować plecak i wybrać się na weekendową wycieczkę. Gdzie pojechać jesienią w góry? Najlepiej do miejsc, w których można nie tylko zachwycić się wspaniałym widokiem, ale też trochę rozerwać. Na szczęście jest ich całkiem sporo - nie tylko w polskich górach, ale u naszych południowych sąsiadów, blisko granicy.

  • Wrzesień, październik i listopad w górach to czas absolutnie wyjątkowy, kiedy na szlakach spotkamy zdecydowanie mniej turystów, za to fotografie z wypraw będą równie malownicze, co tajemnicze. 
  • W dodatku dosyć łatwo znaleźć fajne miejsca w górach na weekend, chociaż spora grupa osób właśnie ten okres upodobała sobie na dłuższy odpoczynek. Wiele punktów dysponuje dodatkowymi atrakcjami, które ucieszą tak dzieci, jak i dorosłych. 
  • Oto 10 miejsc w górach, do których warto pojechać jesienią!

Jesień w górach: Wieża Sky Walk w Świeradowie-Zdroju (Polska)

Wieża widokowa w Świeradowie-Zdroju prezentuje się imponująco nawet z daleka. To najwyższa wieża widokowa w Polsce — ma aż 62 metry. Dojście do niej nie jest trudne, a wrażenia z jej szczytu są niesamowite! Widoki możemy podziwiać przez cały rok między godziną 9.00 a 19.00 (ostatnie wejście o godzinie 18.00).

Reklama

To rzeczywiście "ścieżka w chmurach" — olbrzymia, drewniana konstrukcja w Górach Izerskich, ze szklaną platformą na ostatnim piętrze, na którą można wejść. Prawdziwe atrakcje dla dzieci i dorosłych to konstrukcja linowa ("Pajęcza sieć"), po której możemy się wspiąć wyżej, siatka w kształcie kropli na samej górze oraz 105-metrowa zjeżdżalnia.

Ścieżka w koronach drzew w Krynicy-Zdroju (Polska)

Jesienią warto pojechać do Krynicy-Zdroju, wejść na wieżę widokową i przejść się ścieżką w koronach drzew. Drewniana konstrukcja od razu po oddaniu do użytku w 2019 roku stała się atrakcją Beskidu Sądeckiego.

Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju ma 49,5 metra, czyli tyle co wieżowiec o 17 piętrach. Znajduje się na końcu ścieżki o długości 1030 metrów, która stopniowo pnie się w górę, aż rzeczywiście sięga ponad korony drzew, co zwłaszcza jesienią wywołuje niesamowity efekt. Wędrówkę po kolejnych stacjach uatrakcyjniają rozmieszczone systematycznie ciekawostki, zagadki i gry. Warto też wykupić zjazd na 60-metrowej zjeżdżalni.

Ścieżka w Obłokach w Dolni Moravie (Czechy)

Ścieżka w Obłokach ma wysokość 55 metrów i została wybudowana na stokach góry Slamnik, na wysokości 1116 metrów n.p.m. Widok z niej jest zatem naprawdę imponujący — nic dziwnego, że miejsce to przyciąga tak wiele osób! By odwiedzić tą popularną atrakcję turystyczną musimy udać się do miejscowości Dolni Morava — na szczęście znajduje się tylko 14 kilometrów od polsko-czeskiej granicy.

Ścieżka w Obłokach jest częścią ośrodka sportowo-rekreacyjnego. Konkretnie składa się z trzech wież, połączonych ze sobą ścieżką widokową, wybudowanych w 2015 roku. Kolejne etapy można pokonać na skróty — wybierając tunele z siatki. Dzieci ucieszy też 101-metrowa zjeżdżalnia, a fanów mocnych wrażeń znajdujący się nieopodal Bike Park.

Wieża widokowa na Borowej (Polska)

Jesień w Górach Wałbrzyskich (pasmo górskie w Sudetach Środkowych) również jest piękna. Na ich najwyższym szczycie, Borowej (853 metry n.p.m.) w 2017 roku otwarto wieżę widokową. To kolejna atrakcja na mapie Dolnego Śląska, do której jednak nie tak łatwo dotrzeć.

Na szczyt prowadzą dwa szlaki — czarny i czerwony. Ten pierwszy posiada duże nachylenie, ten drugi jest nieco łagodniejszy, ale dłuższy — z dość stromą końcówką. W drodze można zwiedzić też średniowieczne ruiny. To Zamek Nowy Dwór. Ulokowany na Zamkowej Górze zabytek jest popularnym celem romantycznych spacerów.

Błędne Skały w Górach Stołowych (Polska)

Jesienią w górach spędzimy miłe chwile z całą rodziną. Warto się wybrać w Góry Stołowe. Błędne Skały są szczególnie popularne latem, jednak mają niesamowity charakter właśnie jesienią, gdy wznosi się nad nimi mgła, a liście mienią się różnymi kolorami. Poza sezonem turystów będzie mniej, co pozwoli między innymi zaoszczędzić czas w kolejce do kasy. Miejsce znane jest również jako Wilcze Doły czy Dzikie Dziury.

Wznoszące się na wysokość 6-12 metrów skały tworzą prawdziwy labirynt, w którym momentami trzeba się pochylać, a miejscami przez niego przeciskać. Bilet normalny to wydatek 12 złotych. Za ulgowy zapłacimy 6 złotych, a dzieci do lat 7 wchodzą za darmo.

Wieża widokowa na Baraniej Górze (Polska)

Co zobaczyć w Beskidzie Śląskim? Popularną atrakcją jest wieża widokowa na Baraniej Górze — metalowa konstrukcja, z której rozciąga się niesamowity wprost widok na panoramy gór trzech krajów: Polski, Czech i Słowacji. Barania Góra to drugi najwyższy szczyt w Beskidzie Śląskim — w drodze na niego można odpocząć w przytulnym miejscu, jakim jest schronisko Przysłop.

To o tyle interesująca wyprawa, że można na własne oczy ujrzeć źródło Wisły — w miejscu, w którym łączy się Biała Wisełka i Czarna Wisełka. Zaprawionych piechurów przyciągnie zapewne mająca około 16 kilometrów Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza na Baranią Górę. Osoby chcące zobaczyć ciekawe miejsca w górach powinny też zwiedzić Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle.

Karkonoska Ścieżka w Koronach Drzew (Czechy)

Jeśli komuś marzy się kolejna ścieżka w koronach drzew, Karkonosze również dysponują taką atrakcją. Złota polska jesień jest doskonałym okresem, by udać się w to najwyższe pasmo górskie Sudetów i Czech. Karkonoska Ścieżka w Koronach Drzew znajduje się w Karkonoskim Parku Narodowym, w miejscowości Jańskie Łaźnie (Janské Lázně).

Do pokonania jest przeszło 1300 metrów — a na końcu czeka na nas 45-metrowa wieża widokowa. Warto odwiedzić znajdujące się w podziemiach centrum edukacyjne, spróbować swoich sił na trzech przystankach adrenalinowych i skrócić sobie drogę na dół, korzystając z imponującej, 80-metrowej zjeżdżalni.

Wieża widokowa "Grzybek" w Jeleniej Górze (Polska)

Wieża widokowa na Wzgórzu Krzywoustego w Jeleniej Górze to kolejne, interesujące miejsce, które warto odwiedzić jesienią. W sąsiedztwie 35-metrowej wieży można spokojnie odpocząć po marszu zielonym szlakiem, a nawet rozpalić ognisko i ogrzać się przy nim, zajadając smakołykami. "Grzybek" zyskał swoją nazwę za sprawą charakterystycznej, wieńczącej go kopuły.

Zgodnie z tradycją właśnie w tym miejscu Bolesław Krzywousty w roku 1111 założył gród - jest to więc istotne miejsce dla mieszkańców miasta Jelenia Góra. Turyści również będą zachwyceni malowniczym widokiem na miasto i góry. Na wieżę można wejść za darmo. Warto też odwiedzić dawny Ogród Muz, założony na wzgórzu Siodło w XVIII wieku.

Ścieżka w Koronach Drzew (Słowacja)

Kolejne miejsce, które po prostu trzeba odwiedzić jesienią to ulokowana nieopodal polskiej granicy Ścieżka w Koronach Drzew Bachledka na Słowacji. Usytuowana na granicy Pienińskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego atrakcja ma ponad 600 metrów i otwarta jest codziennie od 9.00 do 17.00, z ostatnim wejściem o godzinie 16.00. Na końcu znajduje się 32-metrowa wieża, z której rozciąga się widok na Tatry Bielskie, Pieniny i Zamagurze Spiskie.

Spragnieni wiedzy mogą dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy dzięki umieszczonym na ścieżce tablicom informacyjnym. Na trasie znajdują się też dwa zakątki adrenalinowe i zjeżdżalnia rurowa o długości 67 metrów. Kto przyjedzie w tę okolicę na dłużej, może też odwiedzić Jaskinię Bielańską czy Kąpielisko Termalne Wierzbów (Thermal Park Vrbov).

Gęsia Szyja w Tatrach Wysokich (Polska)

Wznoszący się na wysokość 1489 metrów n.p.m. szczyt o intrygującej nazwie Gęsia Szyja to jedno z najpiękniejszych miejsc w Tatrach Wysokich. Prowadzący do niego szlak jest uznawany za dosyć prosty — poradzą sobie z nim również dzieci. Szlak wiedzie przez Rusinową Polanę, gdzie można odpocząć i posilić się wybornymi, ciepłymi oscypkami, sprzedawanymi w bacówce.

Jesienią cała trasa prezentuje się szczególnie urokliwie, wiodąc w dużej mierze przez las. Malownicza panorama Tatr Bielskich, Tatr Wysokich i Tatr Zachodnich warta jest wejścia na szczyt. Pięknym miejscem, które warto odwiedzić w górach jesienią jest też słynne Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr. 

Czytaj również:

Turystyka: Polacy postawili na krótkie wyjazdy

Zdziwisz się, kiedy jest pierwszy dzień jesieni. Już się rozpoczęła

Kiedy zaplanować jesienny wyjazd? Wtedy najlepiej wziąć urlop


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy