Kiedy jechać na Dominikanę? Polacy szturmują zimą tę wyspę

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Aktualizacja
Mróz i śnieg można zimą zamienić na piaszczyste plaże i turkusowe morze.
Mróz i śnieg można zimą zamienić na piaszczyste plaże i turkusowe morze.123RF/PICSEL

Gdzie leży Dominikana?

Kiedy jechać na Dominikanę i ile trwa lot z Polski?

Plaża w Punta Cana na Dominikanie.
Plaża w Punta Cana na Dominikanie.123RF/PICSEL

Wakacje na Dominikanie. Co zobaczyć?

  • Wyspa Saona - to malownicza wyspa leżąca u wschodnich wybrzeży Dominikany, a zarazem popularny cel wycieczek, zarówno dla miłośników plażowania, jak i tych, którzy chcą doświadczyć uroku dzikiej przyrody. Odznacza się białymi plażami, turkusowymi wodami oraz bujną, niezwykle różnorodną roślinnością. Na wyspie można również zobaczyć typowe wioski rybackie i skosztować lokalnych potraw.
  • El Limon - wodospad znajdujący się na obszarze pola trzciny cukrowej na półwyspie Samana. Dotarcie do niego wymaga pokonania trasy prowadzącej przez lasy tropikalne - pieszo lub konno. To spektakularne miejsce, w którym woda spada z wysokości około 50 metrów, tworząc wspaniałą scenerię.
  • Punta Cana - popularny kurort znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Dominikany, słynący z pięknych plaż, luksusowych ośrodków wypoczynkowych oraz bogatej oferty aktywności rekreacyjnych.
  • Santo Domingo - stolica Dominikany i najstarsze miasto w tym kraju, którego historia sięga 1496 roku. Założył ją sam Bartolomeo Kolumb, brat Krzysztofa Kolumba. Ma bogatą historię, której ślady można odkryć w starówce (Zona Colonial), wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tam można zwiedzać zabytkowe budowle, muzea oraz uczestniczyć w licznych wydarzeniach kulturalnych.
  • Park Los Haitises - Park Narodowy Los Haitises to obszar chroniony przy półwyspie Samana. Charakteryzuje się unikatowymi formacjami skalnymi, jaskiniami oraz bujną i egzotyczną roślinnością. Krajobraz tworzy zróżnicowany ekosystem, w którym można obserwować niespotykane gdziekolwiek indziej gatunki flory i fauny.
  • Las Terrenas - urokliwe miasteczko na półwyspie Samana, które zachowało tradycyjny urok rybackiej wioski, oferując odwiedzającym spokój i ciszę. Jest to zupełna odwrotność względem południowego wybrzeża Dominikany. To także popularne miejsce dla miłośników windsurfingu oraz kitesurfingu, dzięki korzystnym warunkom pogodowym.
  • Bahia de Las Aguilas - to dziewicza plaża w Parku Narodowym Jaragua, na południowym zachodzie Dominikany. Jest to miejsce o białym piasku i turkusowej wodzie, otoczone majestatycznymi klifami. To idealna przestrzeń dla osób szukających spokoju i kontaktu z naturą.
Alcazar de Colon w Santo Domingo na Dominikanie.
Alcazar de Colon w Santo Domingo na Dominikanie.123RF/PICSEL

Dominikana. Co warto wiedzieć i co warto zabrać na wakacje?

  • sprawdź aktualne zagrożenia w regionie na stronie rządowej - przed podróżą warto zasięgnąć informacji na oficjalnej stronie rządowej lub konsulatu o aktualnej sytuacji w wybranym regionie Dominikany. Dane mogą dotyczyć zagrożeń związanych z warunkami atmosferycznymi, zdrowotnymi lub politycznymi;
  • wyposaż apteczkę podróżną - przygotuj zestaw z podstawowymi lekami i środkami na wypadek różnych chorób. Warto mieć leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, środki na problemy żołądkowe oraz materiały opatrunkowe;
  • weź wszystkie dokumenty - upewnij się, że masz przy sobie w trakcie podróży wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak paszport, kartę płatniczą, potwierdzenie rezerwacji, bilety lotnicze, książeczkę szczepień oraz dokumenty dotyczące ubezpieczenia. Warto zrobić ich kopie i przechowywać je oddzielnie;
  • ubrania dostosowane do każdej pogody - ze względu na zróżnicowane warunki pogodowe zaleca się zabranie ze sobą różnych ubrań. Oprócz letnich i przewiewnych części odzieży, warto również mieć lekkie bluzy/koszule z długim rękawem na chłodniejsze wieczory oraz wygodne buty na dłuższe spacery.
Artysta z Kambodży zbudował King Konga ze starych oponAFP