Kiedy jechać na Dominikanę? Polacy szturmują zimą tę wyspę

Kiedy w Polsce panuje zima, a ulice pokrywają się śniegiem, Dominikana staje się idealnym miejscem ucieczki przed chłodem. Ta karaibska perła przyciąga swoim tropikalnym klimatem, błękitnym morzem i złotymi plażami, oferując odprężenie i słońce w środku zimy.

Gdzie leży Dominikana?

Dominikana, a oficjalnie Republika Dominikańska, to kraj położony na wyspie Hispaniola, którą dzieli administracyjnie z Republiką Haiti. Wyspa leży w północno-wschodniej części Morza Karaibskiego i jest drugą co do wielkości tuż po Kubie. Dominikana zajmuje większą część Hispanioli, bo aż 2/3 jej wschodniej powierzchni. Zachodnią zajmuje Haiti. Republika Dominikańska ma typowy podział administracyjny - jej powierzchnię pokrywa 31 oddzielnych prowincji oraz jedna stołeczna. 

Reklama

Dominikana zachwyca różnorodnymi krajobrazami, w tym górzystymi terenami, plantacjami trzciny cukrowej, piaszczystymi plażami oraz malowniczym wybrzeżem. Wyspa ta stanowi niezwykle popularny cel turystyczny. Przyciąga urokiem natury, atrakcyjnymi ośrodkami wypoczynkowymi i bogatą kulturą.

Kiedy jechać na Dominikanę i ile trwa lot z Polski?

Czas podróży z Polski na Dominikanę może być wyzwaniem dla niecierpliwych. W przypadku lotów czarterowych zazwyczaj trwa około 12-14 godzin, a przy lotach standardowych z przesiadkami droga wydłuża się nawet do 36 godzin. To jedna z najdłuższych przepraw dla polskich turystów. Dlatego wiele osób rezygnuje z planów wyjazdowych właśnie z uwagi na utrudnienia związane z trasą.

Warto mieć także na uwadze fakt, że dokładny czas lotu może być zróżnicowany w zależności od wielu czynników, zwykle niestety niekorzystną dla pasażerów. Na czas dolotu na miejsce mają wpływ wybrana trasa oraz ilość niezbędnych przesiadek, ewentualne awarie, niespodziewane zagrożenia bądź trudne warunki pogodowe. Kłopotem może okazać się nawet niebezpiecznie wyglądający ładunek, czy też niesprawnie działająca organizacja jednego z lotnisk. Takie sytuacje w przypadku lotów tak długich i dokładnie zaplanowanych mogą oznaczać niemałą katastrofę dla prywatnych finansów. Loty bezpośrednie są szybsze i mniej narażone na kłopoty organizacyjne niż te, które wymagają przesiadek. Mogą być jednak od nich znacznie droższe. Warto jednak porównać obie opcje - tak, aby znaleźć najkorzystniejszą okazję.

Na kiedy zatem zaplanować wakacje w Dominikanie? To pytanie, na które odpowiedzi można udzielić wyłącznie na podstawie przeanalizowania własnych oczekiwań. 

W Dominikanie, podobnie jak w większości krajów położonych na Karaibach, główny sezon wakacyjny przypada na okres od grudnia do kwietnia. Jest to czas, kiedy na wyspie panują łagodniejsze temperatury i niższa wilgotność powietrza. To sprzyja komfortowemu wypoczynkowi.

W grudniu, styczniu, lutym i marcu średnia temperatura dzienna oscyluje wokół 26°C, a w nocy spada do 22°C.  Na każdy z tych miesięcy przypada około 10 dni deszczowych. Temperatura wody zadowoli każdego wielbiciela sportów i aktywności wodnych - wynosi wówczas około 26°C.

Znacznie cieplej, lecz także bardziej deszczowo, jest w okresie od czerwca do października, kiedy to szyki mogą pokrzyżować aż 23 dni z opadami w skali miesiąca. Wtedy słupek rtęci sięga nawet 29°C, podczas gdy nocą spada do 25°C. Temperatura wody jest, adekwatnie do tych wartości, również bardzo wysoka - może osiągać do 29°C we wrześniu.

Wakacje na Dominikanie. Co zobaczyć?

Dominikanę wybierają nie tylko wielbiciele plażowania. To dobre miejsce również dla tych, którzy chcą poznać jej historię, obejrzeć kilka interesujących atrakcji turystycznych i spędzić czas na tej wyspie nieco bardziej aktywnie. Co warto tu zobaczyć?

 • Wyspa Saona - to malownicza wyspa leżąca u wschodnich wybrzeży Dominikany, a zarazem popularny cel wycieczek, zarówno dla miłośników plażowania, jak i tych, którzy chcą doświadczyć uroku dzikiej przyrody. Odznacza się białymi plażami, turkusowymi wodami oraz bujną, niezwykle różnorodną roślinnością. Na wyspie można również zobaczyć typowe wioski rybackie i skosztować lokalnych potraw.

 • El Limon - wodospad znajdujący się na obszarze pola trzciny cukrowej na półwyspie Samana. Dotarcie do niego wymaga pokonania trasy prowadzącej przez lasy tropikalne - pieszo lub konno. To spektakularne miejsce, w którym woda spada z wysokości około 50 metrów, tworząc wspaniałą scenerię.

 • Punta Cana - popularny kurort znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Dominikany, słynący z pięknych plaż, luksusowych ośrodków wypoczynkowych oraz bogatej oferty aktywności rekreacyjnych.

 • Santo Domingo - stolica Dominikany i najstarsze miasto w tym kraju, którego historia sięga 1496 roku. Założył ją sam Bartolomeo Kolumb, brat Krzysztofa Kolumba. Ma bogatą historię, której ślady można odkryć w starówce (Zona Colonial), wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tam można zwiedzać zabytkowe budowle, muzea oraz uczestniczyć w licznych wydarzeniach kulturalnych.

 • Park Los Haitises - Park Narodowy Los Haitises to obszar chroniony przy półwyspie Samana. Charakteryzuje się unikatowymi formacjami skalnymi, jaskiniami oraz bujną i egzotyczną roślinnością. Krajobraz tworzy zróżnicowany ekosystem, w którym można obserwować niespotykane gdziekolwiek indziej gatunki flory i fauny.

 • Las Terrenas - urokliwe miasteczko na półwyspie Samana, które zachowało tradycyjny urok rybackiej wioski, oferując odwiedzającym spokój i ciszę. Jest to zupełna odwrotność względem południowego wybrzeża Dominikany. To także popularne miejsce dla miłośników windsurfingu oraz kitesurfingu, dzięki korzystnym warunkom pogodowym.

 • Bahia de Las Aguilas - to dziewicza plaża w Parku Narodowym Jaragua, na południowym zachodzie Dominikany. Jest to miejsce o białym piasku i turkusowej wodzie, otoczone majestatycznymi klifami. To idealna przestrzeń dla osób szukających spokoju i kontaktu z naturą.

Dominikana. Co warto wiedzieć i co warto zabrać na wakacje?

Na wycieczkę na Dominikanę trzeba się zawczasu przygotować. To długa podróż do egzotycznego kraju, w którym obowiązują zupełnie inne niż w Polsce zasady życia społecznego i nie tylko.

Jeśli jesteś zdecydowany na wyjazd:

 • sprawdź aktualne zagrożenia w regionie na stronie rządowej - przed podróżą warto zasięgnąć informacji na oficjalnej stronie rządowej lub konsulatu o aktualnej sytuacji w wybranym regionie Dominikany. Dane mogą dotyczyć zagrożeń związanych z warunkami atmosferycznymi, zdrowotnymi lub politycznymi;

 • wyposaż apteczkę podróżną - przygotuj zestaw z podstawowymi lekami i środkami na wypadek różnych chorób. Warto mieć leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, środki na problemy żołądkowe oraz materiały opatrunkowe;

 • weź wszystkie dokumenty - upewnij się, że masz przy sobie w trakcie podróży wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak paszport, kartę płatniczą, potwierdzenie rezerwacji, bilety lotnicze, książeczkę szczepień oraz dokumenty dotyczące ubezpieczenia. Warto zrobić ich kopie i przechowywać je oddzielnie;

 • ubrania dostosowane do każdej pogody - ze względu na zróżnicowane warunki pogodowe zaleca się zabranie ze sobą różnych ubrań. Oprócz letnich i przewiewnych części odzieży, warto również mieć lekkie bluzy/koszule z długim rękawem na chłodniejsze wieczory oraz wygodne buty na dłuższe spacery.

Pamiętaj też o różnicy w czasie. W Republice Dominikańskiej panuje strefa czasowa UTC-4. Oznacza to, że różnica czasu między Polską a Dominikaną wynosi 5 godzin (czas środkowoeuropejski w okresie zimowym, od października do marca) lub 6 godzin (czas środkowoeuropejski letni, w okresie letnim, od marca do października).

Zaplanuj podróż do Dominikany świadomie i ciesz się egzotycznymi wakacjami w środku polskiej zimy. To marzenie warte spełnienia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Dominikana | wakacje | urlop
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy