Księżycowy krajobraz hiszpańskiej wyspy. Tu szkolą się astronauci, którzy polecą na Księżyc
Astronauta klęka na krawędzi krateru i używając narzędzi, pobiera próbkę skały, a następnie umieszcza ją ostrożnie w plastikowej torbie. Wbrew pozorom to nie scena z Księżyca, a z hiszpańskiej wyspy, gdzie trenują astronauci, którzy w przyszłości polecą na Księżyc w ramach misji Artemis.
Lanzarote to hiszpańska wyspa położona na Oceanie Atlantyckim należąca do archipelagu Wysp Kanaryjskich, niecałe 130 km od wybrzeży Afryki. Ze względu na swoją geologię, doskonale nadaje się na miejsce ćwiczeń dla astronautów, którzy przechodzą tu szkolenie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) o nazwie Pangea.
Nieziemski krajobraz wyspy
NASA i ESA wybrały wyspę Lanzarote ze względu na specyficzny wygląd. Poczerniałe pola lawy, kratery, surowy krajobraz przypomina ten Księżycowy lub Marsjański.
To miejsce ma lawy, które są bardzo, bardzo podobne do tych, które znajdujemy na Księżycu.
Wyspa pojawiła się 15 milionów lat temu po rozpadzie afrykańskiej i amerykańskiej płyty oceanicznej oraz działalności plamy gorąca pod ziemią, skutkującej istnieniem zjawisk wulkanicznych. Największe odnotowane erupcje miały miejsce w latach 1730 - 1736 na obszarze dzisiejszego Parku Narodowego Timanfaya.
Choć istnieje wiele miejsc na świecie, które ze względu na obszary wulkaniczne nadawałyby się na taki poligon szkoleniowy, Lanzarote ma tę przewagę, że jest tu niewiele roślin ze względu na gorący klimat.
Na Lanzarote jest wiele różnych rodzajów skał wulkanicznych. I są one odsłonięte.
— Wulkaniczne krajobrazy Lanzarote są wyjątkowo dobrze zachowane, a niedawna aktywność geologiczna sprawia, że jest to wyjątkowe muzeum na świeżym powietrzu. Tutaj strumienie lawy bazaltowej przypominają rozległe równiny na księżycowych morzach, a wulkany są podobne do tych w niektórych regionach Marsa. — informuje na swojej stronie ESA
Szkolenie astronautów NASA i ESA
Na surowych skałach wyspy szkolenie przechodzą m.in. astronauci, którzy potencjalnie wezmą udział w załogowej Misji Artemis, której celem będzie lądowanie na Księżycu. Nazwa szkolenia — Pangea — nawiązuje to superkontynentu, który dawniej istniał na Ziemi.
Uczestnicy uczą się identyfikować próbki skał i ślady życia. Analizują chemię i mineralogię gleby oraz dowiadują się jak wybierać trasy eksploracji. Szkolenie obejmuje również testowanie narzędzi po pobierania i analiz próbek w terenie.
— Instruujemy astronautów, jak czytać i opisywać krajobrazy oraz przeprowadzać wydajne pobieranie próbek, biorąc pod uwagę otaczające ich środowisko, takie jak pył i skały wulkaniczne — mówi Francesco Sauro, dyrektor kursu technicznego Pangaea.
NASA i ESA regularnie wykorzystują również krajobraz Lanzarote do testowania łazików marsjańskich.
W jakim celu astronauci uczą się geologii?
Naukowe szkolenie astronautów jest niezbędne, ponieważ wulkanizm nie występuje wyłącznie na Ziemi. Dwa miliardy lat temu na Księżycu miała miejsce rozległa aktywność wulkaniczna. Mars, choć obecnie jest suchą i niedostępną planetą, w przeszłości kształtowany był przez wodę i wulkany, podobnie jak nasza planeta.
Badania geologiczne będą przeprowadzane w terenie podczas najbliższych załogowych misji kosmicznych. To od wyboru miejsca i dokładności poboru próbek przez astronautów będzie zależało, jaką wiedzę na temat Księżyca lub Marsa uda się zdobyć.
Przeczytaj także: