Łódzka elektrownia na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego

Zrewitalizowana elektrownia EC1 w Łodzi została przyjęta do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Oznacza to otwarcie na europejski rynek turystyczny. Na prestiżowej liście znajdują się też inne obiekty z terenu Polski, m.in. łódzka Manufaktura, zabrska kopalnia "Guido", czy browar w Żywcu.


W Łodzi doceniona została jedna z bardziej spektakularnych rewitalizacji.  Elektrociepłownia z początku XX wieku zamieniła się w nowoczesną instytucję kultury w 2018 roku. Mieści się tu m.in. Centrum Nauki i Techniki EC1, Ulica Żywiołów, a także Planetarium EC1. Powstają też ekspozycje Narodowego Centrum Kultury Filmowej oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. W lutym b.r. obiekt został przyjęty do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

EC1 dołącza do europejskiej sieci

Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego, do którego dołączyła zrewitalizowana łódzka elektrownia EC1 to sieć informacji turystycznej, która zrzesza 300 członków w 27 krajach. Jej celem jest zwrócenie uwagi na wspólne europejskie dziedzictwo przemysłowe i promocja miejsc związanych z historią przemysłu.

Reklama

Podczas prac rewitalizacyjnych jednym z celów było zachowanie historycznego charakteru obiektu. W całości została zachowana kubatura, forma i w większości zewnętrzne cechy elewacji budynków z charakterystycznymi detalami.

Dawna łódzka elektrownia EC1 dołączyła do takich obiektów jak Flamandzkie Muzeum Górnictwa Węglowego, Browary Heinekena w Amsterdamie czy Walijskie Muzeum Slate. W Polsce obok wspomnianej wcześniej łódzkiej Manufaktury na liście znajdują się też Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Kopalnia "Guido" w Zabrzu, Browar w Żywcu i Tyskie Browarium.

Polecamy na Antyweb | To już postanowione. Nowe auta spalinowe tylko do 2035 r.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przemysł | Łódź
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy