Madera. Cyfrowi nomadzi na terytorium Portugalii? Władzie zachęcają przyjezdnych!
Madera jest pięknym i malowniczym skrawkiem lądu. Nic dziwnego, że osiedliło się tam już kilka tysięcy ludzi, którzy są nazywani cyfrowymi nomadami.
Cyfrowi nomadzi to osoby, które pracują z dowolnego miejsca na Ziemi i mogą nawet nie posiadać stałego adresu zamieszkania.
Na Maderze istnieje pierwsza wioska dla takich ludzi. Miejsce powstało w lutym 2021 roku niedaleko zatoki Ponta do Sol. Od tamtej pory do tego miejsca przybyło około 4600 osób. Pochodzą oni ze 108 krajów.
Władze wyspy oferują im pomoc w osiedleniu się, tj. pomagają m.in. przy zakwaterowaniu i dostępie do bezpłatnej przestrzeni coworkingowej. Do tego można dodać też organizację wspólnych wycieczek, czy treningów sportów wodnych.
Czemu władze Madery tak chętnie witają tego typu przybyszów? Ponieważ wskutek globalnego zamknięcia spowodowanego przez pandemię, wyspa przeżywa kryzys turystyczny. Tę pustkę mają wypełnić właśnie cyfrowi nomadzi.
Według pomysłodawcy projektu Gonçalo Halla, Madera ma stać się idealnym kierunkiem dla osób pracujących zdalnie lub hybrydowo, zwłaszcza dla osób z Europy.
Niestety pojawiają się także sygnały, że w wiosce powstaje zamknięta bańka dla "zamożnych przyjezdnych", którzy nie za bardzo pragną integrować się z lokalną społecznością. Jednocześnie wzrastają także ceny nieruchomości na wyspie.
Madera. Geografia, położenie
Madera jest portugalskim autonomicznym regionem zlokalizowanym na Oceanie Atlantyckim. Archipelag Madery ma pochodzenie wulkaniczne i znajduje się dość blisko północnych wybrzeży Afryki.
Wyspy są górzyste i wyjątkowo malownicze. Porośnięte są dodatkowo przez bogatą roślinność podzwrotnikową, która dopełnia niezwykły krajobraz. Średnia temperatura na wybrzeżu wynosi niecałe 23°C.
Turystyka jest tutaj niezwykle istotna, gdyż przynosi ona około 20 proc. dochodów całej lokalnej gospodarki.