Monumentalny wieżowiec nowym centrum Rijadu, stolicy Arabii Saudyjskiej

W Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej wybudowany zostanie ogromny 400-metrowy wieżowiec w kształcie sześcianu. Wygląda jakby był cały ze złota.

Obserwując nowoczesne drapacze chmur, przyzwyczajeni jesteśmy do wysokich, ale smukłych konstrukcji. Wieżowiec, którego projekt został zaprezentowany przez rząd Arabii Saudyjskiej zupełnie łamie te schematy. Jest ogromny i masywny.

Monumentalny wieżowiec w arabskim stylu

Rząd Arabii Saudyjskiej zaplanował budowę nowego centrum Rijadu, stolicy państwa. Na powierzchni 19 kilometrów kwadratowych powstanie nowa dzielnica o nazwie Murabba zaprojektowana w koncepcji miasta 15-minutowego. Zakłada ona rozmieszczenie najważniejszych usług w zasięgu dojścia na piechotę, czyli wspomnianych 15 minut (to odległość do 1 kilometra).

Reklama

Ale to, co najbardziej zachwyca to potężny, masywny wieżowiec w kształcie sześcianu o boku 400 metrów o nazwie Mukaab. Mimo że będzie wyraźną dominantą w krajobrazie, to daje się odczuć, że w pewnym sensie do niego... nawet pasuje. To dzięki zwieńczającej budynek elewacji z nakładających się na siebie trójkątnych form, które nawiązują do nowoczesnego stylu architektonicznego Najdi (region w centralnej części kraju).

Murabba: Nowy megaprojekt Arabii Saudyjskiej

Nowoczesny obiekt to dwa miliony metrów kwadratowych sklepów, atrakcji kulturalnych i turystycznych i atrium niemal tak wysokie jak budynek ze spiralną wieżą pośrodku. Rozmach inwestycji najlepiej pokazuje udostępnione wideo:

W szerszym ujęciu cała inwestycja będzie obejmowała ponad 100 tysięcy mieszkań, 9 tysięcy pokoi hotelowych, ponad 980 tys. metrów kwadratowych sklepów i 1,4 miliona metrów kwadratowych powierzchni biurowych. Znajdzie się tu 80 obiektów rozrywkowych, kulturalnych czy uniwersytet technologiczny.

Według Arabii Saudyjskiej projekt ma zostać ukończony do 2030 roku. To jeden z kilku mega projektów, które są obecnie realizowane w tym bliskowschodnim kraju z Funduszu Inwestycji Publicznych w ramach saudyjskiej wizji 2030, mającej na celu dywersyfikację gospodarki.

Najbardziej znanym i kontrowersyjnym projektem jest Neom - krytykowany za wpływ na środowisko i łamanie praw człowieka. Peter Frankental z Amnesty International w rozmowie z portalem Dezeen powiedział, że firmy pracujące nad Neomem stoją przed "dylematem moralnym" i powinny "dwa razy pomyśleć" o dalszym zaangażowaniu w projekt.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Arabia Saudyjska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy