Reklama

Na narty… do Afryki. Lesotho też ma swoją "zimową stolicę”

Wysoko w górach Maluti w Lesotho znajduje się kurort narciarski /123RF/PICSEL

Reklama

Pierwsze nasze skojarzenia z kontynentem afrykańskim, to raczej upalny klimat, tropikalna roślinność i rajskie plaże. Niewielu osobom przyjdzie na myśl to, że do Afryki można pojechać również na narty. Nie tylko w górach Atlas na północy kontynentu możemy spróbować zimowych sportów. Niewielkie Lesotho na południowym krańcu również zaprasza do siebie. Ośrodek Afriski na strokach gór Maluti jest jednym z dwóch kurortów narciarskich po tej stronie kontynentu.

Afriski znajduje się w Lesotho na wysokości aż 3050 m n.p.m., poniżej przełęczy Mahlasela, przez którą wiedzie najwyżej położona droga w Afryce Południowej. Ośrodek znajduje się zaledwie 4,5 godziny jazdy od Johannesburga i Pretorii w RPA.

Na terenie Lesotho wysokich gór nie brakuje. Najwyższe wierzchołki sięgają tutaj 3500 metrów n.p.m. Kraj ten jest jedynym na świecie w całości położonym powyżej 1000 metrów. Tropikalne upały praktycznie się tutaj nie zdarzają, a zimą natomiast często spada śnieg.

Ośrodek narciarski jest czynny tutaj tylko przez trzy miesiące w roku, chociaż jego wysokość bezwzględna jest dużo wyższą niż polskich Rysów. Specyfika tutejszego klimatu zmusza pracowników co roku do sztucznego naśnieżania ponad kilometrowego stoku. Wynika to z charakterystyki klimatu zwrotnikowego - największe opady notuje się latem, a zimą natomiast jest susza.

Reklama

Jednakże okazjonalnie, głównie z powodu wysokogórskiego położenia, dochodzi do intensywnych opadów śniegu i wówczas sawannowy krajobrazy zamienia się w białą krainę.

Afriski w Lesotho. Kurort zimowy z prawdziwego zdarzenia

Rokrocznie Afriski odwiedza 17 tysięcy narciarzy, głównie z Lesotho i RPA. W większości są amatorzy zimowych sportów, którzy śnieg widzą jedynie przy okazji wyjazdu na 3000 metrów n.p.m. Codziennie na wyciągach narciarskich przewija się nawet 320 osób.

Jest tylko jedna główna różnica związana z wyjazdem na narty do Lesotho. Obecnie trwa w tym kraju meteorologiczne lato, ponieważ kraj znajduje się na półkuli południowej, zatem pory roku są odwrócone. Na sezon narciarski w Afriski musimy poczekać do czerwca.

Warto wspomnieć, że latem również możemy aktywnie spędzić czas w okolicach gór Maluti. Ośrodek narciarski w ciepłej porze roku zaprasza do siebie, żeby spróbować ekstremalnych sportów wyczynowych, jazdy na rowerze po bezdrożach czy biegów górskich. 

Przeczytaj też: Sfotografował zaginione mongolskie plemię. Pokazał ich życie i kulturę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lesotho | afriski | narty w lesotho | narty w afryce

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy