Reklama

Nie mają sobie równych. Oto najlepsze ulice świata

Zabytkowe budynki kryjące w sobie pamięć o historii miejsca czy ultranowoczesne budynki dumnie spoglądające w przyszłość? Sklepy od projektantów i zatłoczone kawiarnie czy oaza zielonego spokoju? Ile osób, tyle opinii na temat miejskich ulic, ale magazyn Time Out pokusił się o zestawienie tych "najlepszych".

Zabytkowe budynki kryjące w sobie pamięć o historii miejsca czy ultranowoczesne budynki dumnie spoglądające w przyszłość? Sklepy od projektantów i zatłoczone kawiarnie czy oaza zielonego spokoju? Ile osób, tyle opinii na temat miejskich ulic, ale magazyn Time Out pokusił się o zestawienie tych "najlepszych".
Wybierając najlepsze ulice, pod uwagę brano m.in. ofertę gastronomiczną i kulturalną /123RF/PICSEL

Time Out, czyli organizacja zajmująca się publikacją lokalnych przewodników po najbardziej interesujących miasta świata, po raz drugi w swojej historii podzieliła się zestawieniem "najlepszych" ulic świata. W zestawieniu znalazły się 33 ulice za całego świata, które wręcz zapraszają do spacerów i podziwiania. Czy tym razem, podobnie jak w przypadku listy najlepszych wieżowców 2022 roku, znajdziemy tu jakąś propozycję z naszego kraju

Najlepsze ulice świata - kto na szczycie?

Reklama

Tegoroczny zwycięzca zestawienia to Rue Wellington w Montrealu, czyli drugim co do wielkości mieście Kanady. Jak przekonuje redaktor Time Out Canada, Laura Osborne, ulica słynie ze swoich "zabójczych koktajl barów, kosmicznych miejsc na brunch, jednych z najlepszych kanapek w mieście, a nawet piaszczystej miejskiej plaży", a co więcej od przyszłego roku będzie dostępna tylko dla pieszych, co jeszcze podniesie jej atrakcyjność.

Po wizycie Montrealu czeka nas wycieczka na drugi koniec świata, bo drugie miejsce należy do ulicy zlokalizowanej w australijskim Melbourne, które mogło się pochwalić ubiegłorocznym zwycięzcą, czyli Smith Street. Tym razem wybór redaktorów padł na Gertrude Street, które wydaje się oazą spokoju dla osób stroniących od miejskiego hałasu, bo redaktorzy opisują ją jako "piękną, skromną i pozbawioną szalonego nocnego życia stosunkowo hałaśliwego rodzeństwa".

W zestawieniu przygotowanym przez organizację z siedzibą w Londynie nie mogło zabraknąć "okolicznych" atrakcji, więc podium tegorocznej listy najlepszych ulic zamyka Great Western Road w Glasgow. Co w niej takiego ciekawego? Dużo architektury dla fanów zabytków i historii,  katedry, kościoły, budynek uniwersytetu, wiktoriańskie domy, pełen przepięknej roślinności ogród botaniczny, a także wiele miejsc z pysznym jedzeniem i kawą i wszystko to na niecałych 10 kilometrach!

A jeśli dla odmiany chcemy czegoś bardziej "egzotycznego", bo przecież podobnej zabytkowej architektury mamy pod dostatkiem w polskich miastach?

Wtedy z radością przywita nas numer 4 z listy, a mianowicie Yongkang Street w Tajpej, które jest skupiskiem antykwariatów sprzedających zarówno tajwańskie, jak i chińskie przedmioty, knajpek z lokalnym jedzeniem, w tym słynnym makaronem z wołowiną i lodami o smaku mango, a także siedzibą słynnego browaru Zhang Men Brewing.

Miejsce w pierwszej piątce zagwarantowała sobie zaś Værnedamsvej w Kopenhadze, która została nazwana przez redaktorów zestawienia mini-Paryżem, pełnym wina, sklepów z serami oraz świeżych kwiatów - co ciekawe, sam Paryż nie załapał się jednak na listę... Na honorową wzmiankę zasługują również Stany Zjednoczone, bo chociaż żadna z ich ulic nie załapała się na czołowe miejsca listy, to w ujęciu krajowym wprowadziły do zestawienia najwięcej ulic, bo aż sześć, a są to Calle Ocho w Miami, MacDougal Street w Nowym Jorku, Hayes Street w San Francisco, Virgil Avenue w Los Angeles, Newbury Street w Bostonie oraz Wentworth Avenue w Chicago. 

Pierwsza dziesiątka najlepszych ulic świata wygląda następująco:

  1. Rue Wellington, Montreal
  2. Gertrude Street, Melbourne
  3. Great Western Road, Glasgow
  4. Yongkang Street, Tajpej
  5. Værnedamsvej, Kopenhaga
  6. Karangahape Road, Auckland
  7. Tai Ping Shan Street, Hongkong
  8. Yaowarat Road, Bangkok
  9. Oranienstrasse, Berlin
  10. Hayes Street, San Francisco

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy