Nie trzeba lecieć na Malediwy. Polskie jeziora to hit wakacji

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Aktualizacja

W góry, nad morze, a może nad jezioro? Przed takim dylematem staje większość osób planujących wakacje w Polsce, która ma pod tym względem wiele do zaoferowania. Jeśli szukasz nowych wrażeń i chcesz wypocząć, wybierz na mapie jedno z polskich jezior. Znajdziesz tam zarówno kameralne, urokliwe zakątki z dala od innych turystów, jak i miejsca, w których być może nawiążesz nowe znajomości. Które najpiękniejsze jeziora w Polsce warto odwiedzić na urlopie?

Jezioro Wigry to jedno z najpiękniejszych mazurskich jezior.
Jezioro Wigry to jedno z najpiękniejszych mazurskich jezior. Beata ZawrzelReporter

Wakacje nad jeziorem to idealny sposób na spędzenie czasu z rodziną, ale także we dwoje. Jeśli przy okazji wynajmiesz domek w środku lasu, zyskasz przestrzeń, w której w pełni wypoczniesz i oderwiesz od codziennych zmartwień.

Na plaży możesz zażyć słonecznej kąpieli, ale także wykorzystać inne atrakcje dostępne w okolicy, jak jazda konna, spływ kajakowy czy zwiedzanie pobliskich zabytków.

Najpiękniejsze jeziora na Mazurach

Mazury to oczywiście klasyka gatunku. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich może poszczycić się wyjątkowym klimatem, który co roku przyciąga setki turystów.  Znajdziesz tu malownicze kąpieliska ze specjalnie zaaranżowanymi plażami.

Jeśli chodzi o Mazury, niemal w każdym zakątku regionu można znaleźć okazałe jezioro, w którym dozwolona jest kąpiel i nad którym można poplażować w bezpiecznych warunkach. Do najczęściej wybieranych przez przyjezdnych kąpielisk należą:

  • Jezioro Niegocin,
  • Jezioro Mrągowskie,
  • Jezioro Śniardwy, 
  • Jezioro Wigry.

Dobry pomysł na wakacje to urlop nad Jeziorem Niegocin. Na największej plaży miejskiej w Giżycku można poczuć się, jak w jednym z popularnych kurortów nad Bałtykiem. Tutejsza plaża jest piaszczysta i szeroka, jednak latem bywa tu naprawdę tłoczno. Znajduje się tu także małe wesołe miasteczko, a w okolicy rozciągają stragany z lodami i goframi.

Do rekreacji zachęca też okolica Jeziora Wigry. Nad brzegiem tego największego z jezior w północno-wschodniej Polsce działa w sezonie strzeżone kąpielisko PTTK w Starym Folwarku. Poza wyznaczoną strefą do pływania i obecnością ratowników WOPR, można tu korzystać ze strefy do rekreacji i sportu, pomostu czy molo.

Najgłębsze jezioro w Polsce

Na szczególną uwagę zasługuje położone na  Pojezierzu Wschodniosuwalskim najgłębsze jezioro w Polsce - Hańcza. To nie tylko prawdziwy raj dla miłośników nurkowania. Odnajdą się tu także ci, którzy chcą zyskać atrakcyjną opaleniznę lub po prostu się wykąpać. Cały akwen jeziora otaczają plaże, z których dwie są dostępne do publicznego użytku:

  • w Błaskowiźnie,
  • w Starej Hańczy. 

Pierwsza jest strzeżona w lipcu i sierpniu, ale można na niej skorzystać z rozbudowanej infrastruktury turystycznej. Szeroki pomost, parking, boisko do siatkówki, przebieralnia, toaleta czy wiaty i miejsce na ognisko to tylko niektóre z udogodnień pozwalających miło spędzić tu czas.

Plaża w Starej Hańczy ma zdecydowanie bardziej kameralny klimat i nie jest strzeżona. Można tu znaleźć płytki brzeg, dlatego właśnie tę okolicę Hańczy wybierają rodzice z dziećmi.

Najpiękniejsze jeziora w Wielkopolsce

Choć województwo wielkopolskie przywodzi na myśl głównie historyczne zabytki i wspaniałą architekturę, to również region pełen naturalnych ustronnych miejsc, w którym można odpocząć od zgiełku miasta. Jakie są najpiękniejsze jeziora w Wielkopolsce? 

  • Jezioro Lusowskie, 
  • Jezioro Kórnickie,
  • Jezioro Wolsztyńskie, 
  • Jezioro Jaroszewskie,
  • Jezioro Rusałka,
  • Jezioro Swarzędzkie.

Jezioro Lusowskie to dobry wybór dla osób, które poszukują cichego zakątka w bliskiej okolicy Poznania.  Nie ma tu zbyt wielu atrakcji typowo turystycznych, jednak dla wielu to właśnie stanowi największy atut tego jeziora. Na miejscu znajdziesz natomiast piaszczystą, wyjątkowo ustronną plażę, pomost oraz kilka ławek. Co ważne, nad jeziorem powstał obszar chronionego krajobrazu, który gromadzi ponad 50 gatunków chronionych roślin. To zatem idealna ostoja dla prawdziwych miłośników dzikiej przyrody.

Plaża nad Jeziorem Lusowskim.MOs810, CC BY-SA 4.0Wikimedia Commons

Zgoła odmienną okolicą jest natomiast Jezioro Kórnickie. To cel tych, którzy chcą wypoczywać w malowniczej scenerii z rozwiniętą infrastrukturą turystyczną w zasięgu ręki. Na miejscu działa bowiem Ośrodek Sportu i Rekreacji Oaza Błonie. Jest tu również wypożyczalnia sprzętu wodnego, można skorzystać z placu zabaw i kilku boisk sportowych (do siatkówki, piłki nożnej i koszykówki). Wzdłuż linii brzegowej nie brakuje kawiarenek i restauracji. Możliwy jest także rejs statkiem wycieczkowym po jeziorze.

Najpiękniejsze jeziora na południu Polski

Południowa Polska stoi przede wszystkim krajobrazem górskim. To nie znaczy, że nie znajdziesz tutaj krajobrazu z jeziorem w roli głównej. Jednym z najlepszych przykładów może być malownicze Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Jego klimat przywodzi na myśl atmosferę prosto z norweskich fiordów. Jezioro Solińskie to sztuczny zbiornik, jednak cieszy się mianem największego w kraju. Zostało zaaranżowane tak, że z łatwością znajdziesz dla siebie dogodne miejsce do plażowania, jak choćby:

  • plaża i kąpielisko Biała Flota (Solina),  
  • plaża i kąpielisko Zielona Plaża  (Wołkowyja),
  • plaże i kąpieliska Biała Flota i Cypel w Polańczyku. 

W sezonie letnim tłoczno robi się także nad Jeziorem Czorsztyńskim i to nie tylko ze względu na słynny zamek w Niedzicy i Czorsztynie. To jedno z najpiękniejszych miejsc wypoczynkowych w okolicy Pienin, gdzie można nie tylko zwiedzać te zabytkowe budowle, ale także wypocząć nad brzegiem jeziora na wspaniałej plaży.

Poza tym w tej części Polski warto zajrzeć również nad Morskie Oko w Tatrach, Jezioro Żywieckie czy Wielki Staw w Karkonoszach.

Najpiękniejsze jeziora na Kaszubach

Województwo pomorskie to nie tylko piękne plaże i kurorty. Równie łatwo jest tu odkryć piękno dzikiej przyrody i mnóstwo urokliwych zakątków. Jeziora na Kaszubach to jeden z największych skarbów tego regionu. Nad nimi, wśród malowniczych krajobrazów, znajdziesz prawdziwy raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku.

Jezioro Raduńskie na Kaszubach.Pomuchelskopp, CC BY-SA 4.0 Wikimedia Commons

Najwygodniejsze plaże i wspaniałe krajobrazy czekają Cię, jeśli odwiedzisz m.in.:

  • Jezioro Wdzydze, 
  • Jezioro Raduńskie,
  • Jezioro Żarnowieckie, 
  • Jezioro Ostrzyckie.

Warto nieco szerzej przedstawić Jezioro Raduńskie, które należy do największych i najpiękniejszych jezior na Kaszubach.  Słynie z malowniczych krajobrazów, zielonych wzgórz, ale także piaszczystych plaż. Pod względem turystycznym jednym z ciekawszych miejsc jest tutaj tzw.  "Brama Kaszubska", czyli wąski przesmyk między jeziorami Raduńskim Górnym i Dolnym.

Najpiękniejsze jeziora lubuskie

Województwo lubuskie jest nazywane Krainą Pięciuset Jezior, choć tak naprawdę mieści się tu aż 600 akwenów! Warto wspomnieć, że krajobraz Ziemi Lubuskiej zawdzięcza swój wygląd działalności lodowców, które przed milionami lat wędrowały po tym obszarze. Każde z lubuskich jezior jest wyjątkowe na swój sposób - niektóre z nich służą wyłącznie celom rekreacyjnym, inne są wykorzystywane w celach gospodarczych. Znajdziesz tu także dzikie, kameralne zakątki.

Jeśli chodzi o najpiękniejsze jeziora lubuskie, na uwagę zasługują szczególnie:

  • Jezioro Sławskie, 
  • Jezioro Niesłysz,
  • Jezioro Głębokie, 
  • Jezioro Ciecz,
  • Jezioro Wojnowskie, 
  • Jezioro Osiek.

Największym w regionie jest Jezioro Sławskie i z tego powodu nazywa się je także "śląskim morzem". Jego okolica wyjątkowo sprzyja wypoczynkowi. Znajduje się tu niezwykle czysta woda i rozwinięta infrastruktura. Możesz w zasadzie zaplanować tutaj cały urlop i to bez cienia nudy. W okresie wakacyjnym odbywają się tu liczne wydarzenia, np. Sławska Nos Reggae, Noc Świętojańska, Dni Sławy.

Najpiękniejsze jeziora na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk jest najciekawszym i najbardziej atrakcyjnym województwem w Polsce. Znajduje się tu mnóstwo zamków czy pałaców, ale także górskie uzdrowiska. Nie mnie oferuje sama stolica regionu, czyli malowniczy Wrocław. Warto wiedzieć, że Dolny Śląsk to także kraina wygasłych wulkanów, górskich szlaków oraz jezior. Tych ostatnich jest tutaj całkiem sporo i najczęściej można znaleźć je w okolicy lasów i gór.

Które jezioro na Dolnym Śląsku wybrać? Weź pod uwagę:

  • Jezioro Mietkowskie, 
  • Jezioro Bukowskie,
  • Jezioro Bystrzyckie,
  • Jezioro Kunickie, 
  • Jezioro Leśniańskie.

Największym z nich jest Jezioro Mietkowskie, które znajduje się 40 kilometrów od Wrocławia na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy. Osoby szukające miejsca na wypoczynek najczęściej wybierają plażę w miejscowości Borzygniew. Coś dla siebie znajdą tam także miłośnicy sportów wodnych. Na miejscu działa wypożyczalnia sprzętu wodnego. Jeśli szukasz bardziej kameralnego klimatu, udaj się na południowy brzeg jeziora. Z kolei Jezioro Bystrzyckie stanowi jedną z największych atrakcji Gór Sowich.

Jeśli szukasz bliskości z naturą, najpiękniejsze jeziora w Polsce stoją przed tobą otworem i to niemal w każdym regionie!

Przed wojną pracowali w IT. Teraz latają dronami nad linią frontuAFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas