Nie wsiadaj do samolotu w takim stanie. Pilot ostrzega

Kapitan Jaimes Garcia, który prowadzi popularne konto na TikToku, często przekazuje tam istotne informacje na temat podróżowania samolotem. Jak ostrzega w jednym z filmów, loty podczas infekcji mogą prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Co się może stać, gdy udajemy się na lot, będąc przeziębionym?

Nie każdy pasażer może wsiąść na pokład samolotu. Lista chorób i przeciwwskazań jest długa.
Nie każdy pasażer może wsiąść na pokład samolotu. Lista chorób i przeciwwskazań jest długa.123RF/PICSEL

Pilot prowadzi popularne konto na TikToku. Opublikował ważną informację

Obserwowany przez ponad 150 tys. osób pilot, kapitan Jaimes Garcia, dzieli się na TikToku wieloma interesującymi informacjami na temat pracy pilota oraz samych lotów. Publikuje filmy z ważnymi wskazówkami dla osób, które podróżują samolotami i opowiada ciekawostki związane ze swoją pracą.

Dużym zainteresowaniem od jakiegoś czasu cieszy się nagranie dotyczące tego, dlaczego lepiej nie latać, gdy ma się infekcję. Pilot zwraca uwagę, jakie mogą być skutki odbywania lotów podczas np. przeziębienia, zapalenia zatok, grypy czy zapalenia ucha.

Zagrożenie dla zdrowia własnego oraz innych pasażerów

Film został odtworzony setki tysięcy razy i zyskał ogrom komentarzy i udostępnień. Pilot zwraca w nim uwagę na możliwe zagrożenia dla zdrowia nie tylko innych pasażerów, którzy mogą się zarazić. Chodzi także o powikłania u samego chorego.

- Nie powinniśmy latać, gdy jesteśmy przeziębieni lub mamy grypę, ponieważ oprócz możliwości zarażenia kogoś, może też dojść do podrażnienia dróg oddechowych z powodu suchego powietrza, a ponadto możemy nabawić się urazu ciśnieniowego - wyjaśnia pilot, Jaimes Garcia na swoim koncie na TikToku.

Ból zatok lub ucha w samolocie. Czemu się pojawia i co robić?

Uraz ciśnieniowy, czyli barotrauma, to uszkodzenie wywołane w skutku znaczących zmian ciśnienia. Człowiek najczęściej narażony jest na tego typu problemy właśnie podczas lotu, szczególnie w przypadku aktywnej infekcji, np. w czasie przeziębienia, grypy czy zapalenia ucha. Do problemów może dojść także podczas uprawiania sportów takich jak spadochroniarstwo czy nurkowanie.

Przytaczający wypowiedź pilota serwis "Medical Daily" zaznacza, że podróżując w trakcie infekcji, może dojść do następujących objawów ze strony ucha: "Od łagodnego bólu ucha i przytłumionego słuchu po poważny dyskomfort i potencjalne pęknięcie błony bębenkowej". Urazowi ciśnieniowemu mogą też ulec zatoki. Oddychanie.pl podaje, że wówczas odczuwalny jest rozpierający ból głowy, może dojść do krwawienia z nosa, a powikłaniem może być wytworzenie się ropnia i rozsiew bakterii do centralnego układu nerwowego.

Czy będąc przeziębionym, można lecieć samolotem?

Zaleca się, aby w przypadku podwyższonej temperatury w wyniku infekcji wirusowej, i ryzyka, że podróżny może zarażać innych pasażerów, odłożyć podróż samolotem na inny termin. Ogólnie panuje zasada, że przeziębienie, grypa czy zakażenie RSV są przeciwskazaniem do lotu. Specjaliści wiedzą jednak, że czasem jest on nieunikniony.

Co więc zrobić, gdy nie mamy wyboru i musimy udać się na lot, mimo przechodzenia infekcji? Pilot zaznacza, aby odpowiednio o siebie zadbać, pamiętając też o innych podróżnych. Szerzej kwestie te wyjaśnia też "Medical Daily":

- Jeśli musisz lecieć samolotem, mając przeziębienie, przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, doustnych leków obkurczających błonę śluzową nosa i sprayu do nosa może pomóc w opanowaniu objawów. Pamiętaj, aby pić dużo wody podczas lotu, a proste techniki, takie jak ćwiczenia oddechowe, żucie gumy lub połykanie, mogą pomóc utrzymać drożność trąbek Eustachiusza. W przypadku krótkotrwałego bólu pomocne może być stosowanie środków przeciwbólowych - wskazuje serwis.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Słynne muzeum jest w złym stanie. Luwr wymaga remontuAFP